Cestujeme po sveteŠport a relax

Dovolenka vo vode alebo ako šnorchlovať

Plánujete dovolenku pri mori s cieľom oddýchnuť si? Pri mori (či oceáne) sa však dá oddychovať oveľa lepšie ako len „vylihovať“ celý deň na pláži, či nebodaj pri hotelovom bazéne. Na mysli máme šnorchlovanie a v najbližších riadkoch vám ho predstavíme.

Šnorchlovanie je v podstate splývanie na hladine mora. Jednoducho „ležíte“ na hladine, tvárou ku dnu a sledujete skvelé podmorské divadlo. Nie je to len zábavka pre deti, ktoré ničnerobenie väčšinou nebaví. Pri šnorchlovaní načerpáte novú energiu vďaka spoznávaniu nových vecí a objavovaniu nepoznaného. Navyše, nemusíte sa báť prílišnej fyzickej námahy, ani sa obávať, že nie ste dostatočne kondične zdatní.

Pozor, nemýľte si šnorchlovanie a potápanie
Hlavným rozdielom medzi nimi je, že pri šnorchlovaní nepotrebujete dýchací prístroj ani iné finančne náročné pomôcky, ako regulátory a podobne. Pri šnorchlovaní totiž dýchate vzduch prostredníctvom šnorchla (trubice) a udržiavate sa pritom pod hladinou. Taktiež, pri potápaní potrebujete kurzy či certifikáty, no pri šnorchlovaní vám stačí záujem o život pod hladinou.

Čo všetko tvorí šnorchlovací výstroj?
Na šnorchlovanie potrebujete v podstate iba 2 základné veci – masku a šnorchel. Vďaka maske (alebo aj potápačským okuliarom) budete môcť vidieť a vďaka šnorchlu dýchať. Dôležité je, aby obe dokonale sedeli, neboli poškodené, neprepúšťali vodu a hlavne, aby boli pohodlné.

Ďalšou, už nie nevyhnutnou, no značne uľahčujúcou pomôckou, sú plutvy. Pomôžu vám pohybovať sa rýchlejšie a jednoduchšie. Zjednodušujú tiež ponáranie a vynáranie sa. Úplným začiatočníkom sa môžu zdať ťažko ovládateľné, je potrebné chvíľu si na ne zvyknúť.

Pri dlhodobejšom šnorchlovaní v chladnejších vodách netreba zabúdať na neoprén, ktorý vás ochráni pred chladom. V teplejších vodách je dôležité chrániť si chrbát, ktorý je pri šnorchlovaní vystavený celý čas slnku, pred spálením. Obyčajné bavlnené tričko vám zabezpečí pokojný spánok bez červeného chrbta. Ak sa chystáte na dlhší šnorchlovací „výlet“, odporúča sa tiež plávacia vesta, ktorá vás pohodlne a bez väčšej námahy udrží na hladine.

Plutvy.sk – kvalitné potápačské potreby pre dovolenkové, rekreačné i profesionálne potápanie a šnorchlovanie

Existujú nejaké pravidlá šnorchlovania?
Ako sme spomenuli vyššie, na šnorchlovanie nepotrebujete žiadny špeciálny kurz ani povolenie. Je však potrebné dodržiavať niekoľko zásad, vďaka ktorým si šnorchlovanie užijete v bezpečí a budete sa naň tešiť aj nabudúce:

Predtým, ako pôjdete šnorchlovať, otestuje masku a šnorchel
Či už budete mať výbavu požičanú, alebo si kúpite novú, pred vstupom do mora ju otestujte. Maska nesmie byť tesná, no ani voľná. Nemá vás tlačiť ani omínať. Šnorchel by mal taktiež byť pohodlný. Samozrejme, maska nesmie prepúšťať vodu. Otestovať ich môžete hoc aj vo vani.

Vyberte si miernejšie vody
Pokiaľ nie ste zvyknutý na more, alebo nie ste zdatný plavec, vyberte si lokáciu s miernejším prúdmi. Hoci vody v blízkosti pobrežia nemusia byť také zaujímavé ako vzdialenejšie a hlbšie, skúsenosti môžete nabrať aj tam. Tiež nepodceňujte podmienky. Morské prúdy vás ľahko môžu odniesť na nebezpečné miesta, ďaleko od pôvodne mienenej polohy. Vietor môže spôsobiť zníženú viditeľnosť, najmä v kombinácii s piesočným morským dnom. Pokiaľ nemáte sprievodcu, je dobré opýtať sa domácich, prípadne plavčíkov na potenciálne nebezpečenstvá tej-ktorej pláže.

Nešnorchlujte osamote
Azda najdôležitejšia rada, keď idete do mora alebo oceánu. Ako sme už načrtli, morské prúdy, vietor, či príliv a odliv sú veľmi nevyspytateľné a tak sa šnorchlovanie môže ľahko stať nebezpečnou zábavkou. Pohyb s partnerom (alebo skupinkou) je bezpečnejší a zábavnejší.

Pozorujte, no nechytajte
Nekŕmte rybičky! Aj keď sa môže zdať, že keď zoberiete rybičkám nejaké jedlo, prídu ku vám a budete sa viac baviť, nemusí to byť tak. Ľudské jedlo im môže spôsobiť veľké problémy, dokonca ich aj zabiť. Ryby vás tiež môžu napadnúť a pohrýzť, keď uvidia potravu. Takéto zranenie nemusí smrteľné, určite však nepríjemné. Pozor tiež na koraly. Koral je veľmi krehký organizmus a pri dotyku s neprirodzenými vecami sa môže poškodiť, či dokonca odumrieť. Kým následne dosiahne pôvodnú veľkosť, môže to trvať aj niekoľko desaťročí.

Rada nad zlato – nezabudnite na vodu!
Napriek tomu, že sa vo vode necítite smädný, nemusí to byť tak. Nezabudnite, že sa neustále hýbete a dlhodobo sa pohybujete na slnku. Dehydratácia počas plávania (či šnorchlovania) nie je zriedkavá. Dopĺňajte preto pravidelne tekutiny, či už čistou vodou alebo športovými nápojmi.

Bojíte sa šnorchlovať, pretože nie ste dobrý plavec? Nevadí. Na šnorchlovanie nie je potrebné neustále plávať, len, takpovediac, vznášať sa na vode. Vďaka vzduchu v pľúcach sa nepotopíte a ak sa predsa len bojíte, prípadne chcete ísť do hlbších vôd, môžete si zobrať plávaciu vestu alebo pás.

Nezabúdajte, hoci je šnorchlovanie jednoduché, je dôležité myslieť na niekoľko dôležitých rád, o ktorých sme písali v tomto článku. Najdôležitejšie je užiť si dovolenku bez zbytočných zranení, ktoré často plynú z nerozvážnych rozhodnutí alebo len pozabudnutí sa.


KÚPTE SI TÚTO SKVELÚ KNIŽKU NA MARTINUS.SK

Články autora:

(ne)Prekvapivo milujem cestovanie, predovšetkým lietanie, lietadlá akéhokoľvek druhu a kvalitné hotely. Pracujem ako prekladateľ, no baví ma aj online marketing a po večeroch si tu vypisujem články o cestovaní. Prajem hladké čítanie...;)

2 komentáre

  1. Lucia Charvátová

    Veľmi zaujímavý článok o šnorchlovaní! Som jeho veľkou obľubenkyňou. Každý rok vyhľadávam destinácie kde sa dá čo najviac toho vidieť v mori. Egypt a Chorvátsko už mám prebádané takže hľadám ďalej.

    • Mike

      Ďakujeme za komentár Lucia, aj keď sme ho trochu upravili, aby nevyzeral až tak komerčne :P Odkazy v komentoch sú aj tak nofollow, takže pre SEO nemajú význam.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.


UŠETRITE PRI CESTOVANÍ VLAKOM VĎAKA TRAINLINE