CestopédiaLetecká doprava

RYANAIR: Služba Online Check-in

Nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair už nejaký ten rôčik funguje výlučne na systéme online registrácie na let, tzv. Online Check-in. Tento článok, ktorý sme pôvodne napísali ešte na začiatku roka 2008, sme teraz kompletne prekopali, aby čo najvernejšie opisoval priebeh celej internetovej registrácie na let.

Pomocou služby Online Check-in sa môžete “zacheckovať” (po slovensky sa to volá registrácia) na váš let. Zaregistrovať sa môžete kedykoľvek od 48 hodín (60 dní! ak máte zakúpené sedadlo alebo letenku Flexi Plus) do 2 hodín pred oficiálnym plánovaným časom vášho odletu. Celá procedúra trvá jednoznačne kratšie ako na letisku a potrebujete k nej základnú znalosť angličtiny, rezervačné číslo (Reservation Number), jeden z oficiálnych dokladov (cestovný pas alebo občiansky preukaz) a číslo kreditnej karty, ktorú ste použili pri nákupe leteniek.

Služba Online Check-in je dostupná z hlavného menu na internetovej stránke spoločnosti Ryanair. Posuňte sa dole na sekciu Security Questions, kde si môžete vybrať jednu z 3 možností identifikácie vášho letu:

 1. Zadaním čísla rezervácie (Reservation Number) a posledných 4 číslic z čísla kreditnej/debetnej karty použitej na nákup leteniek.
 2. Zadaním čísla rezervácie, e-mailovej adresy použitej pri rezervácii leteniek a zvolením odletového a príletového letiska.
 3. Zadaním dátumu odletu, e-mailovej adresy použitej pri rezervácii leteniek a zvolením odletového a príletového letiska.

Poznámka: Ak sa chcete zaregistrovať na oba smery letu naraz, je jedno, ktorý smer v tomto kroku zvolíte.

Obrázok 1 – Identifikácia letu pri službe Online Check-in

V druhom kroku musíte zodpovedať podobné otázky (zaškrtnutím políčka pri každej otázke), aké sa vás pýtajú pri klasickom check-ine na letisku. Pre tých, ktorí sa veľmi nekamarátia s angličtinou, ich zbežne preložím:

 • Rešpektujem obmedzenia príručnej batožiny stanovené spoločnosťou Ryanair.
 • Som si istý/á, že nikto nemanipuloval s mojou príručnou batožinou, resp. s ktorýmkoľvek kusom batožiny, ktorý prevážam.
 • Neprevážam zakázané predmety ani neprevážam žiadny predmet za inú osobu.
 • Som si plne vedomý/á podmienok služby Online Check-in, ktoré boli dohodnuté v čase rezervácie.
 • Oboznámil som sa s ustanovením článku 14.2 nariadenia Európskej únie č. 261/2004.

Pokračujte kliknutím na tlačidlo CONTINUE.

Obrázok 2 – Bezpečnostné otázky “na letisku”

Podľa toho, či sa registrujete na jednosmerný let alebo obojsmerný, bude vyzerať nasledujúca obrazovka. V prípade obojsmerného letu sa vám zobrazia informácie o každom smere letu (pod sebou, OUTBOUND FLIGHT DETAILS – let tam, RETURN FLIGHT DETAILS – let späť). Zaškrtnite políčko vedľa mena každého pasažiera, ktorého chcete zaregistrovať.

Podľa toho, koľko dní zostáva do vašich letov, sa budete môcť zaregistrovať aj na oba smery letu naraz. Zaškrtnite políčko Check in for Outbound Flight pod menom pasažiera ak sa chcete zaregistrovať na let tam, resp. aj políčko Check in for Return Flight, ak sa chcete zacheckovať aj na spiatočný let.

Pod menom každého pasažiera ešte musíte zadať 2 údaje, a to dátum narodenia (Date of Birth) a národnosť (Nationality) – tú si vyberiete z dlhého zoznamu krajín.

V časti Travel Document Details potom zadajte nasledujúce informácie o každom zaškrtnutom pasažierovi:

 • Z ponuky Document Type si zvoľte doklad, ktorý použijete pri boardingu (EEA National Id Card – občiansky preukaz, Passport – pas)
 • Do políčka Document Number musíte zadať číslo zvoleného dokladu.
 • Z ponuky Country of Issue vyberte krajinu, v ktorej bol zvolený doklad vydaný.
 • Pri Date of Expiry si postupne zvoľte dátum, dokedy váš doklad platí (najprv deň, potom mesiac a na koniec rok).

Po zadaní všetkých údajov kliknite na tlačidlo CHECK-IN. Následne sa zobrazí varovanie, aby ste si ešte raz skontrolovali správnosť vložených údajov, nakoľko neskôr už nemôžu byť zmenené online, ale iba prostredníctvom call centra (a to už samozrejme nie je zadarmo).

Obrázok 3 – Varovanie po zadaní údajov o pasažieroch

Na ďalšej obrazovke máte šancu pri vopred rezervovať miesto v lietadle. Táto služba stojí 10 EUR na jeden smer letu. Sedadlo si môžete predplatiť na všetky lety, na ktoré ste sa v predchádzajúcom kroku zaregistrovali, väčšinou si však môžete vybrať iba z miest v prvých pár radách alebo pri núdzových východoch.

Ak chcete túto službu využiť, kliknite na meno pasažiera a potom na niektoré zo zelených sedadiel v lietadle. Pri mene pasažiera sa vám následne objaví cena za rezervovanie sedadla. Po ukončení výberu kliknite na tlačidlo SELECT AND CONTINUE. Ak o službu nemáte záujem, rovno kliknite na tlačidlo NO THANKS.

Obrázok 4 – Rezervácia miesta na sedenie v lietadle

Nasleduje predposledný krok, v ktorom sa Ryanair ešte pokúsi nanútiť niektoré (väčšinou nepotrebné) služby, ako napríklad cestovné poistenie, oficiálnu príručnú batožinu spoločnosti Ryanair (výrobky značky Samsonite alebo American Tourister), prepravu športového výstroja, lyží alebo napríklad službu Priorty Boarding (tú vám vrelo odporúčam).

V tomto kroku si takisto môžete online zarezervovať prepravu zapísanej batožiny (ušetriť môžete až 90 EUR za kus batožiny a jeden smer letu).

Ak si niektoré zo služieb chcete prikúpiť a vybrali ste si ich na tejto stránke, pokračujte kliknutím na tlačidlo ADD SELECTED ITEMS. Ak o žiadnu zo služieb nemáte záujem, kliknite na tlačidlo NO THANKS.

Obrázok 5 – Rezervácia dodatočných služieb

Ste na predposlednej obrazovke. Aby ste online registráciu na svoj let(y) ukončili, kliknite na tlačidlo CHECK-IN.

Obrázok 6 – Samotný “akt” online registrácie na let

A máte to. Ste na poslednej, mimoriadne farebnej, obrazovke, na ktorej sú zobrazené vaše palubné vstupenky. Dĺžka stránky priamoúmerne rastie s počtom pasažierov…:)

Dôležité sú tlačidlá na začiatku stránky, a to PRINT a SAVE AS PDF. To prvé vám okamžite palubné vstupenky vytlačí, to druhé vám umožní si ich uložiť do počítača vo formáte PDF (a prípadne vytlačiť neskôr).

Poznámka: Palubné lístky sú bezpodmienečne vytlačte ešte doma! Ak tak neurobíte, na letisku vás táto službička bude stáť 20 EUR. Ak prídete na letisko bez online check-inu, za vydanie palubnej vstupenky zaplatíte 55 EUR.

Ak náhodou vytlačený palubný lístok stratíte, jednoducho si službu Online Check-in zopakujte (už bez zadávania údajov o cestujúcich) a na tejto obrazovke kliknite na tlačidlo REPRINT (túto možnosť máte až do 4 hodín pred odletom).

Keď budete mať palubné vstupenky vytlačené, celý proces ukončite kliknutím na tlačidlo FINISH.

Obrázok 7 – Tlač palubných vstupeniek

Po kliknutí na tlačidlo FINISH sa vás letecká spoločnosť ešte poslednýkrát spýta, či ste si vytlačili palubnú vstupenku. Vám stačí kliknúť na YES.

Obrázok 8 – Naozaj ste si vytlačili palubnú vstupenku?

Služba Online Check-in ako taká je veľmi jednoduchá, nebyť zopár chaotických stránok, na ktorých vám Ryanair ponúka dodatočné služby. Vďaka nej nemusíte čakať na letisku v rade a zároveň vám pridá určitú časovú rezervu pri odlete, tzn. že vám stačí prísť na letisko nie 2 hodiny, ale iba 40 min., resp. toľko času pred odletom, aby ste stihli prejsť bezpečnostnou kontrolou a dostaviť sa ku správnemu východu.

Lacné letenky si môžete zarezervovať online na stránke Lacné letenky.

Články autora:

(ne)Prekvapivo milujem cestovanie, predovšetkým lietanie, lietadlá akéhokoľvek druhu a kvalitné hotely. Pracujem ako prekladateľ, no baví ma aj online marketing a po večeroch si tu vypisujem články o cestovaní. Prajem hladké čítanie...;)

80 komentárov

 1. Katarína

  Ahoj,
  Chcela by som sa spýtať, stačí spraviť on-line check in a stiahnuť si palubný lístok do mobilu alebo je povinnosť si ho vytlačiť, pretože letím do Burgasu 1.9. a vratim sa 11. Keďže on-line check in ide spraviť max 7 dní pred odletom tak neviem kde si ho tam vytlačim.
  Ďakujem

  • Mike

   Ahoj Katka, prepáč, že odpisujem až teraz. Ak mám správne informácie, tak mobilný palubný lístok je pri Ryanair možné využiť iba ak máš ich appku…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.