CestopédiaCestujeme po svete

Cestujeme do USA – autorizácia ESTA

Ak sa chystáte do Spojených štátov amerických, v rámci programu Visa Waiver (bezvízový styk) je potrebné požiadať o autorizáciu ESTA. So schválenou žiadosťou potom budete môcť vstúpiť na územie USA len s biometrickým pasom, bez nutnosti požiadať o vstupné vízum. Maximálna dĺžku takéhoto pobytu je 90 dní. V tomto článku vás prevediem krok po kroku celou žiadosťou.

Vyplnenie elektronického formuláru ESTA je veľmi jednoduché a celý proces prebieha v slovenčine. Jediné, čo budete potrebovať, je fotka vášho cestovného pasu (plastovej strany s fotkou), e-mailovú adresu a funkčné telefónne číslo. Poplatok za žiadosť ESTA je 21 USD, pričom zaplatiť ho viete debetnou/kreditnou kartou alebo cez PayPal.

Začíname s autorizáciou ESTA

Podanie žiadosti ESTA prebieha na oficiálnej stránke Úradu colnej a hraničnej ochrany (U.S. Customs and Border Protection). Ak chcete formulár vypĺňať v slovenčine, zvoľte si slovenčinu v pravom hornom rohu. Následne kliknite na tmavomodré tlačidlo VYTVORIŤ NOVÚ ŽIADOSŤ a vyberte si, či chcete podať individuálnu alebo skupinovú žiadosť. Pozn.: V tomto článku budeme vypĺňať individuálnu žiadosť (1 cestujúci).

Krok 1 – Úvodné informácie

Tu treba zaškrtnúť, že ste si prečítali a pochopili informácie o vzdaní sa práva a tiež o zákone o podpore cestovania (Travel Promotion Act). Pokračujte kliknutím na tlačidlo ĎALŠIA.

Krok 2 – Informácie žiadosti, cestovný pas

V nasledujúcich krokoch nahráte svoj cestovný pas a doplníte niektoré ďalšie informácie. Fotku pasu si môžete vybrať z galérie/disku alebo ho odfotiť (ak žiadosť vypĺňate na mobile). Začnite kliknutím na tlačidlo NAHRAŤ PAS.

Po nahratí fotografie pasu sa z nej vytiahnu niektoré údaje a vyplnia do formuláru. Tieto údaje skontrolujte a doplňte tie, ktoré chýbajú. Povinné sú všetky polia označené červenou hviezdičkou.

Pri zadávaní e-mailovej adresy si ju dobre skontrolujte, keďže na túto adresu vám neskôr príde číslo autorizácie ESTA. Po vyplnení formuláru kliknite na tlačidlo ĎALŠIA. Najprv budete musieť potvrdiť správnosť niektorých zadaných údajov a následne si nechať na zadanú e-mailovú adresu odoslať overovací kód, ktorý slúži na overenie jej platnosti. Kliknite teda na tlačidlo ZASLAŤ KÓD, skontrolujte si e-mailovú schránku a kód, ktorý vám príde, zadajte do políčka, ktoré sa vám na stránke ESTA zobrazí.

Zarezervujte si lacné ubytovanie v USA cez Booking.com.

Krok 3 – Osobné informácie

V tomto kroku zadávate niektoré osobné údaje, ako aj kontaktné údaje, vaše profily na sociálnych sieťach (nie je povinné), informácie o rodičoch (povinné) a informácie o zamestnaní. Po dokončení pokračujte kliknutím na tlačidlo ĎALŠIA.

Krok 4 – Cestovné informácie

Zadajte informáciu o tom, či cez USA iba prechádzate, a kontaktné údaje na inú osobu pre prípad núdze (táto osoba nemusí byť v USA). Na ďalší krok prejdete kliknutím na tlačidlo ĎALŠIA.

Krok 5 – Otázky o spôsobilosti

V tomto kroku odpovedáte na 10 otázok, ktoré väčšine ľudí prídu celkom divné. Uvádza sa tu, či trpíte nejakou vážnou chorobou alebo telesným či duševným postihnutím, či ste boli niekedy stíhaný pre spôsobenie veľkej škody, či vám niekedy bolo zamietnuté vízum do USA alebo či ste alebo ste niekedy boli členom teroristickej organizácie :) Predpokladám, že väčšina ľudí zaškrtne minimálne 9-krát NIE a bude pokračovať na ďalší krok.

Krok 6 – Kontrola žiadosti

Blíži sa koniec elektronického formuláru ESTA. V tomto kroku si ešte raz skontrolujte všetky informácie, ktoré ste zadali. Po kontrole údajov v každej sekcii kliknite na zelené tlačidlo POTVRDIŤ A POKRAČOVAŤ, až sa dostanete na koniec. Prejdite na posledný krok (platba poplatku) kliknutím na tlačidlo ĎALŠIA.

Krok 7 – Platba poplatku ESTA

Za podanie žiadosti ESTA sa platí poplatok 21 USD. Tento poplatok je potrebné zaplatiť do 7 dní od vyplnenia žiadosti, odporúčam ho však zaplatiť okamžite. Poplatok môžete zaplatiť ktoroukoľvek z hlavných debetných/kreditných kariet alebo prostredníctvom služby PayPal. Proces platby zahájite kliknutím na tlačidlo ZAPLATIŤ.

Platba prebieha úplne štandardne a je veľmi jednoduchý. Stačí si vybrať požadovaný spôsob platby, zadať základné údaje o vás ako platiteľovi (meno, adresa) a o vašej karte (číslo karty, dátum platnosti a bezpečnostný kód). Keď tieto údaje vložíte a potvrdíte, spustí sa proces spracovania platby. Počas tohto času (kým sa točí koliečko) neklikajte na tlačidlo späť v prehliadači, inak by platba nemusela prejsť.

Keď sa platba úspešne spracuje, vaša žiadosť ESTA je podaná. Na obrazovke sa vám zobrazia základné údaje, ktoré vám prídu aj do e-mailu. Stránku si môžete vytlačiť, hoci osobne si myslím, že to nie je potrebné. Na stránke sa tiež píše, že o vašej žiadosti (jej prijatí či zamietnutí) sa rozhodne do 72 hodín, v mojom prípade to však trvalo iba jednu hodinu.

Takto vyzerá potvrdzujúci e-mail, ktorý vám príde po vyplnení elektronického formuláru ESTA a zaplatení príslušného poplatku:

Návrat k žiadosti, kontrola stavu žiadosti

Ak sa potrebujete ku svojej žiadosti vrátiť (napríklad dodatočne uhradiť poplatok alebo skontrolovať jej stav), na úvodnej stránke ESTA kliknite v hlavnom menu na položku KONTROLA ŠTATÚTU ESTA a vyberte, či chcete skontrolovať individuálnu alebo skupinovú žiadosť. Následne budete musieť zadať číslo vášho cestovného pasu a dátum narodenia a buď číslo žiadosti, alebo informácie o vašom občianstve a cestovnom pase. Po kliknutí na tlačidlo NAČÍTAŤ ŽIADOSŤ sa vám zobrazia informácie o žiadosti a jej aktuálny stav.

A to je všetko. Ako som spomínal hneď v úvode, celý proces je veľmi jednoduchý a nezaberie vám veľa času. So schválenou žiadosťou ESTA môžete do USA cestovať na kratšie ako 90 dní aj opakovane a to iba s biometrickým cestovným pasom. Len pre upresnenie, ak do USA cestujete pracovať, študovať alebo z akéhokoľvek iného dôvodu okrem turistiky alebo služobnej cesty, nesmiete použiť bezvízový styk a elektronickú cestovnú autorizáciu ESTA. Vtedy je potrebné pred cestou požiadať o vízum (viac info tu). Zároveň ale však platí, že ak máte vízum, autorizáciu ESTA už nepotrebujete.

V článku bola použitá fotka od Element5 Digital.


CESTUJTE VLAKOM PO EURÓPE ZA NAJLEPŠIE CENY

Články autora:

(ne)Prekvapivo milujem cestovanie, predovšetkým lietanie, lietadlá akéhokoľvek druhu a kvalitné hotely. Pracujem ako prekladateľ, no baví ma aj online marketing a po večeroch si tu vypisujem články o cestovaní. Prajem hladké čítanie...;)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Booking.com