CestopédiaLetecká doprava

Príručná batožina: otázky a odpovede

Na našom blogu Cestujeme po svete ľudia zanechali viac ako 2 400 komentárov. Drvivú väčšinu z nich predstavujú vaše otázky a naše odpovede ohľadom prepravy batožiny v lietadle, či už príručnej alebo zapísanej. Rozhodli sme sa teda, že napíšeme dva články, v ktorých zhrnieme najčastejšie otázky ohľadom prepravy batožiny v lietadle a pridáme vždy aj stručnú odpoveď. Ako už vyplýva z nadpisu, tento článok bude venovaný otázkam týkajúcim sa príručnej batožiny.

Ryanair a Wizz Air: Nové pravidlá platné od 1. novembra 2018

 1. Môžem mať v príručnej batožine malý vystrelovací dáždnik/klasický dáždnik?
  Dáždniky by nemali predstavovať problém, jedine by som bol opatrný s klasickými veľkými dáždnikmi s ostrým hrotom, ktorý by vám mohol pri bezpečnostnej kontrole na letisku spôsobiť problémy.
 2. Chcel by som sa spýtať, či si môžem do lietadla zobrať normálne jedlo/sladkosti?
  Jasné, jedlo nie je pri cestovaní v rámci EÚ problém, pokiaľ sa nejedná o tekutiny v objeme väčšom ako 100 ml. Pri letoch spoločnosti Ryanair ale zároveň netreba zabúdať, že všetko, čo si beriete na palubu, musí byť v jednej príručnej batožine.
 3. Moja príručná batožina prekračuje povolené rozmery (niektorá zo strán o pár cm). Budem mať na letisku problém?
  Závisí to od pozemného personálu, resp. leteckej spoločnosti, s ktorou letíte. Ryanair si na toto dáva dosť pozor a na kontrolu rozmerov používajú železnú “klietku” – ak sa batožina do nej nezmestí, musí ísť za dosť vysoký poplatok do podpalubia. Klasické letecké spoločnosti bývajú zhovievavejšie, tie sa pozerajú najmä na hmotnosť batožiny.
 4. Viete mi poradiť, či sa brašňa s foťákom/notebook počíta ako príručná batožina?
  Väčšina leteckých spoločností povoľuje 1 kus príručnej batožiny a 1 predmet osobnej potreby (kabát, kabelka, foťák, notebook, atď.). Toto pravidlo platí aj v spoločnosti Ryanair – okrem 1 kusu štandardnej príručnej batožiny si môžete na palubu lietadla zadarmo vziať aj 2. kus (kabelka, notebook, nákupná taška z letisk) s maximálnymi rozmermi 35 x 20 x 20 cm.
 5. Môžem si vziať v príručnej batožine fén/kulmu na vlasy/žehličku na vlasy?
  Áno, bez problémov.
 6. Môžem mať v príručnej batožine cigarety? Ak áno, koľko?
  Áno, pri letoch v rámci EÚ nie je množstvo cigariet obmedzené, pokiaľ ide o cigarety pre vlastnú spotrebu. Pri letoch do zahraničia alebo zo zahraničia môže byť množstvo prepravovaných cigariet obmedzené, väčšinou na 1 kartón (200 cigariet).
 7. Môžem si na palubu lietadla zobrať zapaľovač/ZIPPO?
  Klasické plynové zapaľovače sú v pohode, ZIPPO mi nechceli pustiť, nakoľko je vnútri benzín. Rovnako problematické sú plynové horáky.
 8. Môžem si vziať lieky/inhalátor?
  Áno, v príručnej batožine môžete mať lieky, ktoré pri cestovaní nevyhnutne potrebujete. Ak si ich beriete väčšie množstvo, opatril by som si nejaké potvrdenie od lekára a pre istotu ho preložil aj do angličtiny.
 9. Môžem mať v príručnej batožine nabíjačku na mobil/notebook/foťák?
  Áno, tieto veci si môžete kľudne vziať.
 10. Je povolené prevážať v príručnej batožine detské jedlo?
  Áno, bez problémov.
 11. Môžem mať v príručnej batožine elektrický/klasický holiaci strojček alebo jednorazové žiletky?
  Áno, kľudne. Žiletky majú čepeľ za mriežkou. Takú britvu by vám ale bez milosti vyhodili. Holiace strojčeky sú úplne v pohode.
 12. Kde zoženiem priesvitné vrecúško na kozmetiku?
  Buď na informačnom pulte na letisku alebo je možné použiť akékoľvek uzatvárateľné priehľadné plastové vrecko, ktoré dostať kúpiť v potravinách.

Články autora:

(ne)Prekvapivo milujem cestovanie, predovšetkým lietanie, lietadlá akéhokoľvek druhu a kvalitné hotely. Pracujem ako prekladateľ, no baví ma aj online marketing a po večeroch si tu vypisujem články o cestovaní. Prajem hladké čítanie...;)

694 komentárov

 1. lajonel

  Chcem sa spýtať, či do lietadla spolocnosti Easyjet je možné zobrat so sebou na palubu aj kabelku alebo malý ruksak,ak mám len prirucnu batožinu. Dik

  • Mike

   Ahoj Lajonel, podľa informácií na stránke si okrem príručnej batožiny môžeš zobrať dáždnik, kabát, barle alebo 1 štandardnú nákupnú tašku z duty free. Druhú (menšiu – 45x36x20 cm) príručnú batožinu (kabelku, notebook) si môžu vziať len držitelia kariet easyJet Plus, prípadne cestujúci s letenkami FLEXI, Up Front alebo cestujúci zo zakúpeným miestom s extra priestorom na nohy. Túto príručnú batožinu si treba uložiť pod sedadlo pred tebou.

 2. Ela

  Ahoj, mám zakúpené letenky cez Ryanair a teraz som zmätená ohľadom batožiny.
  Vždy som cestovala s malým kufrom a kabelkou, platí to aj teraz? Čítala som totiž, že už to nie je možné a môžem si zobrať v podstate iba kabelku a keď tak zakúpiť veľký kufor za asi 25 Eur.
  Ďakujem

 3. Maria Miklovicova

  dobry den chcela bych sa opytať idem do Dublinu a chcela bych sa informovať ohladom podanej batožiny priatelia ma poprosily o domace klobasy či ich možem zabaliť do bodanej batožiny

  • Mike

   Ahoj Maria, keďže letíš v rámci EÚ, tak si ich kľudne vezmi. Aj do príručnej keď už ide o to…pekný let!

 4. Livia

  dobry den, letim cez spolocnost RYANAIR z Viedne a chcem sa opytat ci je povolene zobrat si miesto kufru tenisovy vak? dkujem za odpoved

  • Mike

   Ahoj Lívia, obávam sa, že Ryanair nepovoľuje tenisové rakety v príručnej batožine (odkaz tu, 3. odrážka)…čiže asi iba ako zapísanú batožinu. Toto samozrejme platí, ak v tom vaku chceš prenášať aj rakety. Ak iba tenisový vak a ten spĺňa rozmery príručnej batožiny, tak potom v pohode :)

 5. Cestujuci

  Dobry den chcel by som sa opytat ci je povolena prirucna batozina: notebook+nabijacka na notebook+herna mys na usb kabel+podlozka pod mys+notebookova taska=Nepresahuje 5kg

  • Mike

   Samozrejme, s tym nebudeš mať problém. Akurát ten notebook budeš musieť pri bezpečnostnej kontrole vybrať z tašky. Pekný gameingový výlet ;)

 6. Tinka

  Ahoj, chcela by som sa informovat nakolko mam kupenu iba prirucnu batozinu a nemam ani priority vstup letim spolocnostou Ryanair ci mam narok si ktomu vziat aj kabelku. Za gramatiku sa ospravedlnujem mam nastaveny anglicky a grecky keyboard.
  Dakujem

  • Mike

   Ahoj Tinka, gramatiku máš úplne v pohode :) Kabelku si môžeš zobrať, no veľká príručná batožina ti možno poletí v batožinovom priestore (zadarmo).

 7. Michal

  Zdravim mozem si cez wizzair do podpalubnej bazoziny vziat avivaz ,pracie perlicky, krmivo pre kralika ,maslo nerezovy drziak na utierky , chipsy . Korenie sol atd . ?Dakujem za odpoved

  • Mike

   Ahoj Michal, nič z toho, čo spomínaš, nepatrí medzi zakázané predmety, takže v pohode…

 8. Tom

  Dobrý deň, ako to je s cigaretami a tabakom?? Koľko môžem mať cigariet kartónov zo sebou a tabaku max na osobu?? Môžemist stým cez kontrolu alebo lepšie kúpiť na letisku?? Bratislava – Dublin……. Ďakujem

  • Mike

   Ahoj Tom, keďže letíš v rámci EÚ, cigarety pre osobnú spotrebu nie sú v podstate vôbec limitované (tuším nejaké 4 kartóny cigariet alebo 1 kg tabaku alebo tak, závisí od krajiny). Ak si cigarety zbalíš do zapísanej batožiny a ukradnú ti ich, taký Ryanair to vôbec nebude riešiť, keďže cigarety a tabak sú zapísané medzi predmetmi, ktoré si nemáš baliť do zapísanej batožiny (bod 8.4.2 ich prepravných podmienok).

 9. To.

  Zdravím, myslel som do príručnej batožiny….

  • Mike

   To je v pohode…množstvá sú rovnaké, či v príručnej alebo zapísanej, chcel som tým len povedať, že v príručnej batožine budú tie cigarety bezpečnejšie…:)

   • Tom

    To je jasne ze budu v bezpečí, len aby mi nezačali robiť problém pri kontrole príručnej batožiny…… Ďakujem

   • Mike

    Konkrétne do Írska môžeš z inej krajiny EÚ priviezť 800 cigariet, teda 4 kartóny, a napr. 1 kg tabaku na fajčenie. Ak toto množstvo prekročíš a skontrolujú ťa, musíš im dokázať, že ide o cigarety pre tvoju osobnú spotrebu…

 10. Maro

  Zdravim, chcem sa informovat ohladne zlatych minci ako legalneho platidla. Napr. Zlaty Philharmoniker 1 oz. Ma menovitu zakonnu vyrazenu hodnotu 100 eur. Trhova cena je cez 1000 eur. Ktora hodhota sa berie do uvahy pri prevoze a limite 10.000 eur? Trval by som na tom ze prevazam legalne platidlo co aj je a tym padom je smerodajna menovita hodnota… Cize teoreticky mozem na osobu preniest 10 nasobok.

  • Mike

   Ahoj Maro, zaujímavá otázka, dík :) Ja by som s tebou aj súhlasil, no stránka nemeckého colného úradu hovorí opak, a síce, že v prípade takýchto mincí treba používať ich aktuálnu/trhovú hodnotu:

   The value of collectors’ or bullion coins (such as Maple Leaf, Eagle, Wiener Philharmoniker) shall be calculated based on its actual value and not the coin’s nominal or face value.
   Example: Calculating the value of a “Wiener Philharmoniker” silver coin
   The nominal value of the coin is 1.50 euros. Its actual value is the price that would have to be paid when buying this coin (at a bank or coin dealers’, for example) on the day of entry or exit.

 11. lucy

  ahoj. letím do švajčiarska cez easyjet. môžem si zo sebou zobrať paštéty v plechovom balení a bryndzu? Dik za info.

  • Mike

   Ahoj Lucy, ak by sme paštétu považovali za mäsový výrobok, tak limit je 1 kg na osobu. V každom prípade si myslím, že ani s bryndzou nebudeš mať problém, keďže cestuješ z EÚ.

   • lucy

    a mám ich pri pásovej kontrole vyložiť do priesvitného sáčka?

   • Mike

    To nie, normálne v batožine. Do sáčku idú iba tekutiny.

 12. Veronika

  Dobrý deň,
  Letím spoločnosťou KLM, v cene letenky mám iba príručnú batožinu. V prípade ak by mi batožina presiahla predpísané rozmery o 1-2 cm z každej strany si za to nejaké poplatky?
  Dakujem

  • Mike

   Ahoj Veronika, osobne si myslím, že v KLM nejaké 2 cm riešiť nebudú…prax je inak taká, že ak vám nepríjmu príručnú batožinu, musíte si ju podať a zaplatiť poplatok za zapísanú batožinu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.


KÚPTE SI TÚTO SKVELÚ KNIŽKU NA MARTINUS.SK