CestopédiaLetecká doprava

Príručná batožina v lietadle

Veľa ľudí v dnešnej dobe cestuje takpovediac naľahko. Cestujú iba na pár dní a berú si so sebou len príručnú batožinu. Takýto spôsob cestovania je výhodný nielen pre cestujúcich, ktorí ušetria čas tým, že si nemusia vyzdvihovať zapísanú batožinu a najmä v prípade nízkonákladových leteckých spoločností získajú aj lacnejšie letenky, ale aj pre letecké spoločnosti, ktoré nemusia prepravovať kilá a kilá batožiny svojich pasažierov. Pri cestovaní iba s príručnou batožinou je dôležité dodržiavať niekoľko pravidiel stanovených nielen leteckými spoločnosťami, ale aj Európskou úniou.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný 16. 8. 2019.

Pri väčšine klasických leteckých spoločnostiach si môže každý pasažier vziať si so sebou jeden kus príručnej batožiny spĺňajúci stanovené kritériá plus jeden predmet osobnej potreby, ako napríklad kabelku, kabát, foťák, notebook a podobne. Pri nízkonákladovkách je situácia komplikovanejšia, najmä po tom, čo dve hlavné low cost spoločnosti pôsobiace na našom trhu (Ryanair a Wizz Air) od 1. novembra radikálne zmenili pravidlá.

Írsky low cost prepravca Ryanair povoľuje 1 ks malej príručnej batožiny (bez koliesok) s rozmermi 40 x 20 x 25 cm. Druhú príručnú batožinu s (doteraz) klasickými rozmermi 55 x 40 x 20 cm a maximálnou hmotnosťou 10 kg si na palubu môžu vziať iba pasažieri so zakúpenou službou Priority (6 – 12 € pri rezervácii online). Ryanair okrem toho zaviedol aj nový typ zapísanej batožiny s maximálnou hmotnosťou 10 kg a rozmermi 55 x 40 x 20 cm za príplatok 10 – 17,50 € (treba objednať vopred, na letisku vás to vyjde 25 €).

Z Bratislavy, Košíc a Budapešti môžete letieť spoločnosťou Wizz Air. Tá vám podľa nových pravidiel (platných od 1. 11. 2018) umožní vziať si zadarmo na palubu iba 1 kus malej príručnej batožiny s rozmermi 40 x 30 x 20 cm a hmotnosťou do 10 kg, plus položky z duty-free obchodu zakúpené po absolvovaní bezpečnostnej kontroly. Okrem toho spoločnosť zaviedla nový typ zapísanej batožiny s maximálnou hmotnosťou 10 kg, ktorú vám prepravia za poplatok začínajúci od 9 €. Pasažieri s príplatkovou službou Wizz Priority (od 5 € za jeden smer letu) si môžu na palubu zobrať 1 kus malej príručnej batožiny a 1 kufor na kolieskach s maximálnymi rozmermi 55 x 40 x 23 cm.

Rakúske letecké spoločnosti Austrian Airlines, rovnako ako aj nemecký gigant Lufthansa majú rozmery príručnej batožiny stanovené na 55 x 40 x 23 cm a hmotnosť na 8 kg (v prípade Business a First Class tried v Austrian Airlines a Lufthanse to sú dva kusy batožiny po 8 kg). U oboch spoločností si okrem toho môžete vziať aj 1 predmet osobnej potreby (napr. počítačovú tašku alebo kabelku s rozmermi 40 x 30 x 10 cm a hmotnosťou do 2 kg). Rovnaké podmienky platia aj v low-cost odnožy Lufthansy, leteckej spoločnosti Eurowings. Cestujúci s letenkami BEST si dokonca môžu na palubu zadarmo vziať 2 kusy príručnej batožiny a 1 menšiu príručnú batožinu.

Low cost letecká spoločnosť flydubai, cez ktorú si môžete kúpiť lacné letenky do Dubaja, povoľuje na palube svojich lietadiel 1 kus príručnej batožiny s hmotnosťou do 7 kg, ako aj jednu malú tašku na notebook alebo kabelku s rozmermi 25 x 33 x 20 cm alebo jednu tašku s duty free nákupom. Maximálne rozmery príručnej batožiny sú 55 x 38 x 20 cm a celková hmotnosť vašej príručnej batožiny nesmie presiahnuť 10 kg. Ak máte letenku do business triedy, môžete si na palubu vziať 2 kusy príručnej batožiny s celkovou hmotnosťou 14 kg (súčet hmotností oboch kusov). Ak letíte s dojčaťom, môžete si okrem svojej príručnej batožiny vziať aj ďalší kus batožiny s náhradným oblečením alebo detským jedlom. Rozmery tejto batožiny nesmú presiahnuť 55 x 38 x 20 cm.

Ruská nízkonákladová letecká spoločnosť Pobeda, ktorá ponúka lacné letenky do Moskvy, povoľuje zadarmo si zobrať na palubu pomerne malú príručnú batožinu s maximálnou hmotnosťou 5 kg a rozmermi 36 x 30 x 27 cm. Väčšia príručná batožina nespĺňajúca uvedené rozmery bude považovaná za zapísanú batožinu a za jej prepravu budete musieť zaplatiť poplatok.

Letecká spoločnosť České aerolínie umožňuje svojim pasažierom v ekonomickej triede vziať si na palubu 1 kus príručnej batožiny s maximálnymi rozmermi 55 x 45 x 25 cm a hmotnosťou do 8 kilogramov (v prípade leteniek v ekonomických triedach Lite, Plus a Flex), resp. 2 kusy takejto batožiny v biznis triedach Business Lite a Business. Cestujúci s letenkami Plus, Flex, Business Lite a Business si zároveň môžu vziať aj malú osobnú tašku s rozmermi 40 x 30 x 15 cm a hmotnosťou do 3 kg.

Ponúkame vám lacné letenky do celého sveta.

Dovolenkové letecké spoločnosti Travel Service a Smartwings povoľujú príručnú batožinu s maximálnymi rozmermi 56 x 45 x 25 cm. Hmotnosť príručnej batožiny môže byť max. 8 kg. Okrem príručnej batožiny si môžete na palubu vziať aj 1 malú osobnú tašku (napr. kabelku alebo notebook) s rozmermi 40 x 30 x 15 cm a hmotnosťou do 3 kg.

Z Košíc sa cez Varšavu a Istanbul dostanete takmer do celého sveta vďaka spoločnostiam LOT a Turkish Airlines. Obaja prepravcovia majú rovnaké limity ako Austrian Airlines či FlyNiki, teda 1 kus príručnej batožiny s rozmermi 55 x 40 x 23 cm a maximálnou hmotnosťou 8 kg. Okrem toho si na palubu môžete vziať napríklad kabelku alebo tašku s notebookom, ktorej rozmery nepresiahnu 40 x 35 x 12 cm. Rovnako si na palubu smiete vziať jedlo a skladací kočík/buginu pre dieťa.

Spoločnosť easyJet síce na Slovensko nelieta, ale naši čitatelia ju často využívajú. EasyJet ponúka garanciu prepravy príručnej batožiny v kabíne aj toho najplnšieho lietadla. Podmienkou však je, aby bola vaša príručná batožina o niečo menšia, než zvyčajne – 50 x 40 x 20 cm. Ak bude väčšia (56 x 45 x 25 cm), nemusia vám ju prepraviť priamo v kabíne, ale len v batožinovom priestore. Hmotnosť príručnej batožiny na letoch spoločnosti easyJet nie je obmedzená.

Ak vaša batožina nespĺňa povolené rozmery alebo si myslíte, že je príliš ťažká, mali by ste ju zacheckovať na letisku. V prípade nízkonákladových leteckých spoločností to však znamená zaplatiť poplatok za jej prepravu.

Odpovede na najčastejšie otázky týkajúce sa príručnej batožiny nájdete aj v článku Príručná batožina: otázky a odpovede.

Tekutiny v príručnej batožine

Ak sa rozhodnete cestovať iba s príručnou batožinou, zabudnite na laky na vlasy, veľké voňavky, či fľašu pálenky na rannú dezinfekciu…:) Maximálne množstvo prevážaných tekutín je 1000 ml, čiže 1 liter. Objem jednotlivých nádobiek, v ktorých tekutiny prevážate, však nesmie prekročiť 100 ml. Všetko, čo má viac ako 100 ml, vám pri bezpečnostnej kontrole nekompromisne vyhodia.

Medzi tekutiny sa ráta aj väčšina drogérie, ako napríklad špirála, tekutý make up, voňavka, lak na vlasy, lak na nechty, deodorant, gel/vosk na vlasy, pena na holenie, zubná pasta, náplň do elektronickej cigarety (tzv. e-liquid) a elektronická cigareta samotná a pod. Všetky tieto a podobné predmety musíte pred príchodom na letisko alebo pri bezpečnostnej kontrole vložiť do priehľadného uzatvárateľného vrecúška, ktoré obdržíte na letisku.

Lieky sú na palube lietadla povolené a nemusíte ich prevážať v priehľadných vrecúškach. Matky s malými deťmi musia z každej nádobky, v ktorej prevážajú jedlo/pitie pre svoje dieťa, pred zrakom pracovníka bezpečnostnej kontroly ochutnať. Na tovar, ktorý si kúpite po absolvovaní bezpečnostnej kontroly, sa tieto obmedzenia nevzťahujú.

Zakázané predmety v príručnej batožine

Medzi často odoberané predmety ďalej patria zbrane (vrátane hračiek a replík z umelej hmoty), akékoľvek nože (aj kuchynské), žiletky (nie však jednorazové žiletky na holenie, tie sú povolené), britvy, nožnice (aj manikúrové), pilníky, zapaľovače (väčšinou iba benzínové, plynové zvyknú púšťať), a pod. Ak chcete takéto predmety prevážať, musíte ich mať v normálnej batožine alebo sa musíte o ich preprave dohodnúť so zástupcom leteckej spoločnosti.

Na stránke Letiska M.R. Štefánika v Bratislave nájdete kompletný prehľad bezpečnostných predpisov. Otázky, problémy, riešenia a osobné skúsenosti ľudí nájdete dole v komentároch alebo v našom článku Bezpečnostná kontrola na letisku.


KÚPTE SI TÚTO SKVELÚ KNIŽKU NA MARTINUS.SK

Články autora:

(ne)Prekvapivo milujem cestovanie, predovšetkým lietanie, lietadlá akéhokoľvek druhu a kvalitné hotely. Pracujem ako prekladateľ, no baví ma aj online marketing a po večeroch si tu vypisujem články o cestovaní. Prajem hladké čítanie...;)

916 komentárov

 1. Michala

  Dobrý deň,
  chcem sa informovať, letím prvý krát, letím nízkonákladovou spoločnosťou Transavia a výška mojej batožiny je o 2cm vyššia, tie 2cm navyše robí rúčka, bude to problém? A tiež sa chcem informovať, či ibalgin môžem zobrať do príručnej batožiny aj bez sprievodného listu od lekára ? A žehlička na vlasy a pinzeta je povolená ? Vopred ďakujem za odpoveď.

  • Mike

   Ahoj Michala, tie 2 cm by som neriešil, Ibalgin si kľudne vezmi, rovnako aj tie ďalšie veci…;)

 2. Janka

  Zdravim,
  letím spoločnosťou Ryanair a zaujímalo by ma ako je to s karimatkou resp. vankusom. Myslim ci musia byt obsahom batožiny alebo je možne napr. tú karimatku pripevnit len nejak na kufor a rovnako vankus mozem mat len tak podpazuchou? samozrejme len taky malý vankus do lietadla alebo ten taky na krk ked chcem spať.
  Vopred ďakujem za názor :)

 3. Simona

  Dobry deň, mam malu priručnu batožinu ale je o 6cm vyssia bude to vadit? Letim spolučnostou Wizzair

  • Mike

   No, pri výške by to až taký problém byť nemusel…ale neviem to zaručiť…

   • frederika

    dobri den chcem sa opitat ci si mozem zobrat gitara? v lietadle bez puzdra bakujem

   • Mike

    Ahoj Frederika, preprava gitary závisí od leteckej spoločnosti. Ryanair a British Airways napríklad vyžaduje, aby si si pre gitaru kúpila samostatné sedadlo, prípadne ju podala ako zapísanú batožinu. Eurowings umožňuje prevoz gitary na palube lietadla v rámci povoleného limitu príručnej batožiny. V každom prípade musí byť gitara v mäkkom obale (ak ju chceš mať na palube) alebo v tvrdom obale (ak má ísť do batožinového priestoru).

 4. petra

  pekny den,ja by som sa chcela spytať či pudrove produkty ako očne tiene a pod sa rataju pod kozmetiku ako tekutiny a musi byť v sáčku. dakuujem velmi pekne ta odpoved

  • Mike

   Ahoj Peťa, púdrové produkty nie sú tekutiny, dokonca ani manželkin tekutý make-up nikdy nikto neriešil…

 5. Jana Hudáková

  Dobrý deň,chcem sa opýtat letim so spoločnosťou Ryanair ,či môžem mať v príručnej batožine tyčový mixér letim do Nemecka. Ďakujem

 6. hena

  Ahoj,letím do Dunaja cez flydubai,môžem si vziať na let elektronickú cigaretu?ako je to s jedlom,je súčasťou letu?ďakujem letím 1.krát

  • Mike

   Ahoj Hena, informácie o elektronickej cigarete na palube som nenašiel. Zbaliť si ju podľa mňa môžeš, ale určite ti ju nedovolia počas letu fajčiť. Čo sa týka jedla, podľa info v ich rezervačnom systéme je stále zahrnuté v cene letenky.

 7. Veronika

  Dobrý deň, letím s Wizzair a mám zakúpenú veľkú príručnú batožinu..Vadí, ak bude mať viac ako 10 kg? A aké maximálne rozmery môže mať moja kabelka? Ďakujem

  • Mike

   Priznám sa, že Wizzairom som ešte neletel, takže nemám osobnú skúsenosť. Na stránke píšu o striktnom pravidle “1 príručná batožina na osobu”. Pri veľkej príručnej batožine nespomínajú maximálnu hmotnosť, ale medzi predmetmi, ktoré si môžete vziať okrem príručnej batožiny nespomínajú kabelku…takže neviem, či tú nepovažujú za malú príručnú batožinu, ktorú si môžete vziať bez poplatku…:-o

 8. tieniaca technika

  Dobry den, idem do Ciny z Airfrance a chcem sa spytat, nakolko uzivam cca 15 druhov liekov na predpis, staci ak budem mat od lekara nejaky list, pripadne co si mam od neho pytat? predpokladam ze tiez nestaci, ak bude tento list v slovencine…. vdaka za radu, odchadzam koncom marca…

  • Mike

   Zdravím, odpovedám trochu neskôr, ale to len preto, že som si veci zisťoval u svojho lekára. Ten mi napísal, že potvrdenie vydáva zásadne v slovenčine, no že väčšinou to stačí. Spomenul však, že niekto si takéto potvrdenie dá preložiť. Ak by som letel do Číny, asi by som si to potvrdenie aspoň informatívne preložil do angličtiny a ukazoval ho spolu so slovenským originálom.

 9. Ikuška

  Ahoj Mike,cestujeme na dovolenku na 11 dni letecky Ryanarom a tie obmedzenia PB má desia.Už máme zaplatené letenky a chcem sa opýtať či sa dá ešte dodatočne dokúpiť batožina do 15 kíl(teda ešte jeden kufor)a či ten kufor docestuje s nami,lebo som niekde čítala,že sa môže stáť že táto batožina môže prísť neskôr aj o dva tri dni.Ak áno,koľko to bude stáť a či to bude platné aj na spiatočný let.Si skvelý poradca a robíš výbornú vec,to sa dnes len tak nevidí.Ďakujem za radu a prajem veľa šťastia.

  • Mike

   Ahoj Ikuška, vôbec sa nemusíš báť. Samozrejme sa batožiny občas strácajú, ale ide o mizivé promile z celkového počtu prepravených kufrov. Ak sa bojíš toho, že na dovolenke zostaneš v oblečení, v ktorom si docestovala, môžeš to urobiť nasledovne: dokúp si kufor, no do príručnej batožiny si zbaľ jednu sadu vecí na prezlečenie a povedzme plavky. Inak ja cestujem iba s PB pravidelne a tie obmedzenia mi neprídu až také limitujúce. Samozrejme necestujem na dovolenky, ale služobné cesty :) Ak by si mala akékoľvek otázky, kľudne ešte napíš…;)

   • Ikuška

    Ahoj Mike.Ďakujem za odpoveď a máš pravdu,skúsim zredukovať batožinu do príručnej(10) kíl a keď niečo pochybí tak dokupíme.:-)Prajem veľa šťastia do budúcnosti a trpezlivosť na všetky naše otázky.Ak budem potrebovať zasa nejakú,určite sa ozvem.

 10. Júlia

  Dobrý deň. Môžem si zobrať do PB sódu bikarbonu?

 11. Baška

  Dobrý deň. CHcela by som sa Vás opýtať kedže cestujem do Egypta. Kam mám umiestniť lieky? Napríklad od alergie, tráviacich ťažkostí, bolesti hlavy.. Neviem či ich mám dať do príručnej alebo klasicky do podanej batožiny. Ďalšia otázka je ohľadom dioptrických okuliarov, treba od nich nejaké potvrdenie, kedže ich nosím len krátko?Môžem si na palubu lietadla vziať aj puzdro od okuliarov?

 12. Peter Tham

  Idem do Alicante Španielsko s Airberlin ,, možem do lietadla ako priručnu batožinu zobrat prilbu na motorku a elektricky holiaci strojček na 220v. dakujem za ifo emailom

  • Mike

   Ahoj Peter, samozrejme, ak sa ti tam tá helma zmestí, kľudne…strojček nie je problém.

 13. kiku

  pekný deň, chcem sa spýtať, či si do príručnej batožiny môžem vziať antikoncepciu – lieky bez lekárskeho predpisu v angličtine, stačí len slovenský predpis? letím raynerom z budepešti, veľmi pekne ďakujem

  • Mike

   Ahoj Kiku, pri antikoncepcii predpis nerieš, každému je podľa mňa jasné, čo sú to za tabletky…

 14. Mizo

  Dobry den, chcem sa informovat, letim s Ryanairom a mam kufor o rozmeroch 55x35x23 cize hrubka je o 3cm vyssia. Kufor ja dost z tvrdeho materialu cize stlacit ho bude problem. Chcem predist problemom pri odbaveni a neviem ci si ho zobrat alebo nie. Dakujem za odloved

  • Mike

   Mizo, priznám sa, že v poslednej dobe som neletel Ryanairom, takže neviem posúdiť, akí sú prísni pri kontrole rozmerov príručnej batožiny. Ak chceš mať úplnú istotu, skús si asi nájsť nejakú inú batožinu…

 15. Tatiana

  Dobrý večer chcem sa spýtať či do prirucnej batožiny si môžem zobrať foťák zrkadlovku a selfie tyc ? Ďakujem za odpoveď

 16. Rene

  Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či si môžem do PB zabaliť autovosk 150g? je dosť drahý, a bojím sa, že mi ho zhabú. Ďakujem .

 17. Lana

  Ahoj, chcela by som sa ťa spýtať na pár vecí… letím so spoločnosťou Ryanair. Mozem mať okrem príručnej batožiny ruksak?- nieco na spôsob dámskej kabelky (rovnaká veľkosť)
  A okrem toho mam voperovany titan v čeľusti… treba nejake potvrdenie k tomu??? Niekde vravia že áno, niekde te nie? Ake čo ak zapípam? Ďakujem :-)

  • Mike

   Ahoj Lana, ruksak na štýl kabelky môžeš mať…čo sa týka titanu v čeľusti, bolo by možno fajn mať aspoň niečo, prípadne si to skús s nimi vykecať…veď oni pomocou ručného skenera zistia, kde a prečo pípaš…:)

 18. slavo juranek

  dobry den.chcem sa spytat ci sa v prirucnej batozine moze prevazat vakuovo zabalene potraviny.ako korbaciky.udene varene meso.cokolady.a ine ,dakujem.

 19. Kat

  Ahoj Mike!
  Viem, že je to vyššie písané, ale chcem si byť 100% istá, letím spoločnosťou easyjet a beriem si len príručnú batožinu. Môžem tam mať žiletku (také tie dámske) a tekutý makeup, ktorý je vo väčšej fľaštičke, ale je tam určite menej ako 100ml?
  Vďaka dopredu

  • Mike

   Ahoj Kat, takto > ak je na fľaštičke s tekutým makeupom napísané, že má objem napríklad 200 ml, pri kontrole nebudú riešiť, koľko ho je reálne vo vnútri a rovno ho vyhodia. Ale takisto sa môže stať, že ho vôbec nebudú riešiť…ťažko povedať…ja by som si ho asi zobral, prinajhoršom ti ho zrušia – neviem koľko stojí taký tekutý makeup, teda o koľko €€ by si prišla :-o

 20. Tomas

  Zdravím, letím spolčnostou easyjet a chcel by som sa opýtať, či je obmedzené množstvo tekutín v batožine, ktorá bude v podpalubí…

  • Mike

   Tomas, ak letíš v rámci EÚ, množstvo tekutín v zapísanej batožine nie je obmedzené (ak ide o tekutiny pre osobnú spotrebu). Ak letíš napríklad do USA alebo Kanady, tam existujú isté obmedzenia.

 21. barbora

  Dobry vecer chcem sa informovat letim do usa a chcem zobrat mak da sa to ?

  • Mike

   Barbora, oficiálne si povinná nahlásiť všetky potraviny, rastliny, semienka, atď. Mak môže byť v USA taktiež považovaný za opiát, no nie som si istý, aký má aktuálne status…no ale ja už som do USA viezol aj bryndzu, aj klobásy…záleží, na akého pedanta naďabíš, resp. aký zdatný pes ti bude očuchávať kufor :D

 22. Zuzana

  Chcem sa spýtať či môžem mať hore v lietadle hračky pre deti,ako vlaciky drevené,ďakujem

 23. Katarina

  Prvy raz letim s Eurowings (London – Wien). Moj kufor splna rozmery prir. batoziny. Ma niekto skusenost, ci PB na letisku aj vazia, prosim ? – maju obmedz. na 8 kg ! Ryanair ma 10 kg, ale v BA, ani Londyne to nevazia, musi sa iba zmestit do kovoveho ramu. Je to tak aj pri let. spol. Eurowings ? Dakujem

  • Mike

   Ja keď som lietaval z Viedne (Lufthansa a Austrian Airlines), tak mi príručnú batožinu asi tak každý tretí raz odvážili. Do 8 kg som sa nikdy nezmestil, ale keď som im povedal, že mám vnútri aj notebook, tak akceptovali aj hmotnosť okolo 11 kg. Keďže Eurowings patria pod Lufthansu, môže to byť podobné, ale dosť to záleží aj od letiska. Čiže ak letíš z Londýna, neviem ti úplne presne povedať…

 24. Ivana

  Zdravím,
  je potrebné mať lekárske potvrdenie aj na lieky proti alergii? Konkrétne maličký práškový inhalátor – nie je to sprej ani tekutina.
  A sú nejaké obmedzenia aj na rozmer kabelky popri príručnej batožine? Letím s CSA. Niekde v ich pravidlách som našla, že popri príručnej je možné si vziať aj kabelku.
  Ďakujem

  • Mike

   Ahoj Ivana, prepáč, že odpisujem až teraz. Ten inhalátor by som vôbec neriešil, je to bežná lekárska pomôcka, sú na to určite zvyknutí. Čo sa týka kabelky, rozmery by som neriešil, ČSA personál nebude pri tomto podľa mňa veľmi striktný.

 25. Dominika

  Ahoj. Letím easyjetom a chcem sa opýtať či je možné si dokúpiť podpalubnu batožinu ked už mám kúpenú letenku. Kupujem spiatočnú letenku a neviem si zakúpiť batožinu len na jeden smer, tak to chcem skúsiť po zakúpení letenky. Je to možné?

  • Mike

   Ahoj Dominika, určite to možné je. Treba ísť hore na Manage Bookings a potom kliknúť Add hold baggage…

 26. Veronika

  Pekny den prajem, chcela by som sa opytat ako to je s tabakom do vodnej fajky. Mozem si ho zbalit so prirucnej batoziny? Dakujem

 27. Ivan

  Ahoj,

  hľadal som ale nenašiel som, či si môžem do príručnej batožiny zobrať statív na fotoaparát, zmestím ho do batožiny no je masívny a kovový – cca 3,5 kg, alebo neriskovať a kúpiť malý plastový ktorý by nemohol byť považovaný za “nebezpečný” ?

  ďakujem

  • Ivan

   cestovať budem Ryanair-om

  • Mike

   Ahoj Ivan, statív by nemal byť problém…myslí, že každý pochopí, o čo ide…ak sa ti zmestí do príručnej a neprekračuješ hmotnosť, kľudne by som si ho vzal so sebou.

 28. Nikola

  Dobrý deň, letím spoločnosťou Ryanair do Londýna a moja príručná batožina má rozmery 60x40x20 cm. Čo tých 5 cm, je to veľký “problém”? Mám radšej zháňať iný kufor? V komentároch som našla príspevok, kde písali že kufor boli na letisku vložiť do makety, mal 60 cm ale padol ako uliaty. Len neviem, či mám tomu veriť, alebo radšej skúsiť nájsť menší kufor, lebo nechcem zbytočne platiť 40 eur za podpalubnú batožinu. Aká je vaša skúsenosť? Ďakujem

 29. Janka

  Dobrý deň. Letím spoločnosťou WIZZ Mám na Vás otázku, lieky ktoré užívam a hormonálne náplatia -tiež ako liek môžem mat v príručnej batožine a je potrebné potvrdenie od ošetrujúceho lekára ? Ďakujem vopred za odpoveď.

  • Mike

   Ahoj Janka, samozrejme si ich môžeš vziať do príručnej batožiny. Potvrdenie od lekára by som riešil iba keby si išla na dlhšie obdobie a niesla so sebou vyslovene väčšie množstvo tých liekov. Pekný let!

 30. izabela

  Dobrý letím spoločnosťou wizz a chcela by som sa opytáto ci by som si mohla zobrať do príručnej batožiny farbí na vlasy . Mohli by ste mi odpovedať co najskôr pretože už v sobotu letím. . Ďakujem

  • Mike

   Izabela, ak majú tie farby objem do 100 ml, tak v pohode.

   • izabela

    A kúpila som si drahé nechty na gélovký a len včera som si prečítala ze sa nemá brat manikúra. .. takže čo by mi ich zobrali? Ďakujem pekne za odpoveď :)

   • Mike

    Podľa informácií z viacerých zdrojov by ti manikúru zobrali/vyhodili. Na stránke bratislavského letiska ale píšu, že v príručnej batožine sú povolené nožíky a nožnice s ostrou čepeľou kratšou ako 6 cm. Napísal som teda na letisko a čakám na ich odpoveď. Napíšem ;)

   • Mike

    Izabela, z Centrálnej informačnej služby bratislavského letiska mi odpísali, že manikúrová sada je v príručnej batožine POVOLENÁ. Šťastný let ;)

 31. izabela

  Ďakujem pekne za informacie.. pomohli ste :)

 32. Oľga

  Dobrý deň. S manželom letíme do Moskvy – spločnosť Pobeda. Chcem sa opýtať či je možné zobrať do podanej batožiny fľašu slivovice a domácu klobásku? Ďakujem za odpoveď

 33. Patrik

  Dobrý den cca o týždeň letim z Viedne do Egypta a chcem sa spytat ci si môžem so sebou zobrať drona (dji phantom) s odobratými vrtulami.
  https://www.google.sk/search?q=dji+phantom+3+standard&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiDmI_azKPUAhWJvxQKHc_pDoMQ_AUIBigB&biw=1093&bih=530#tbm=isch&q=dji+phantom+3+standard+without+prop&imgrc=8lQbEfeqruOxDM:

  • Mike

   Ahoj Patrik, tie vrtule nie sú až taký problém, skôr batérie. Zatiaľ som na webe našiel, že nabíjateľné litium-ionové batérie môžeš mať iba v príručnej batožine, nie v zapísanej. Skús mi prosím napísať, akou leteckou spoločnosťou letíš…

 34. Barbora

  Dobrý deň, užívam výživové doplnky, chlorellu vo forme tabliet a zelený jačmeň vo forme prášku. Vzhľadom na to, že každý deň beriem 60 tabliet a odlietam na takmer týždeň budem si musiet vziať okolo tristo tabliet, je možné ich aj s tymto práškom prepraviť, resp. akym spôsobom? Ďakujem moc za odpoveď a za radu :) letím prvýkrát, easyjetom do Amsterdamu z Viedne.

  • Mike

   Ahoj Barbora, malo by to byť v pohode, treba pri bezpečnostnej kontrole povedať, že to je tvoj výživový doplnok (dietary supplement)…

   • Barbora

    Nejako som sa zle preklikla, pardon a ďakujem za informácie :)

 35. Barbora

  Zabudla som napísať že môžem mať iba príručnú batožinu :)

 36. Iveta

  Dobrý deň, letím cez airberlin chcem sa spýtať či môžem mať okrem 8kg príručnej batožiny aj nejakú menšiu kabelku, Viedeň-Larnaca ďakujem

 37. Pingback: Bezplatná príručná batožina vo Wizz Air | | Cestujeme po svete

 38. milan

  letim do Bulharska leteckou spolocnostov Travel Service….chcem sa opitat do akej batoziny mozem zabalit cigareti , prirucna alebo batozina do podpalubia ……kozmetika v batozine do pdpalubia napr.sampon ,gel,atd. moze byt roznej velkosti alebo podlieha predpisom ako do prirucnej batozini……dakujem za odpoved.

  • Mike

   Ahoj Milan, cigarety si môžeš zbaliť kdekoľvek, zostávaš v EÚ, takže ich množstvo na osobnú potrebu je v podstate neobmedzené (do 4 kartónov bez čohokoľvek). Viac ako 1 kartón by som si ale do príručnej batožiny nedával.

 39. Zuzana

  Dobrý deň, chcem sa spýtať, či je možné zobrať do lietadla kyticu kvetov, letím z Prahy na Rodos. ďakujem

 40. Viera

  Pekný deň, chcem sa opýtať, letíme do Turecka a manžel má epipenové pero na alegiu, Môžme si ho vziať na palubu lietadla? Ďakujem

 41. Pingback: Ryanair mení pravidlá týkajúce sa batožiny | | Cestujeme po svete

 42. Radka

  Zdravím, chcela by som sa opýtať, ako je to s batožinou u spoločnosti easyJet. Cestujeme s kamarátkou z Viedne do Neapolu, okrem príručnej batožiny sme zaplatili aj za jednu podpalubnú batožinu, len mi nie je jasné, či to znamená, že každá z nás si môže zobrať jeden kufor naviac (teda 2ks príručnej batožiny + 2ks kufor do podpalubia), alebo to znamená, že 1 kufor pre nás obe (2ks príručná+1ks kufor)?
  Ďakujem

  • Mike

   Ahoj Radka, ak ste zaplatili za 1 kufor, znamená to, že si môžete vziať iba 1 kufor + 2 ks príručnej batožiny (každá jednu). Ak chcete viac podpalubnej batožiny, treba si ju doplatiť ešte pred odletom, inak to bude drahšie. Ale pre istotu si pozri ešte raz potvrdenie o rezervácii, za koľko kusov batožiny ste zaplatili…

 43. Barbora

  Ahoj letim spolocnostiu easyjet z londyna mozem si to prirucnej batoziny zbalit hacik na hackovanie?

 44. Radka

  Zdravim, chcela by som sa opytat. Chcem si zobrat do prirucnej batoziny lieky na spanie konretne Sanval max do 100 mg aj bez lekarskeho predpisu ? Idem iba na par dni. Nastupujem v BA letisku.
  Dakujem za odpoved.

  • Mike

   Ahoj Radka, myslím si, že bez problémov. Nemyslím si, že by lieky na spanie boli brané ináč ako ostatné lieky, ktoré si človek potrebuje vziať…

 45. Beáta

  Chcem sa opýtať, či príručná batožina môže byť rupsak? alebo je to nejako špecifikované? a taktiež do lietadla nejakú menšiu kabelku na doklady a pod.

  • Mike

   Ahoj Beáta, príručnou batožinou môže byť akákoľvek taška/kufor, ktorá spĺňa uvedené rozmery, resp. hmotnosť. Druhý predmet (kabelka, taška na notebook a podobne) závisí od leteckej spoločnosti, ale väčšina z nich ho povoľuje.

 46. Marysa

  Dobry Den mozem sa vas opytat ci z Lutonu do Copenhagen mozem popry priricnej aj narodeninovu tortu za opposed Vam pekne Dakujem

  • Mike

   Ahoj Marysa, no záleží od leteckej spoločnosti, ale napríklad pri Ryanair pochybujem, že by narodeninovú tortu akceptovali ako druhú (malú) príručnú batožinu. Nie som v tomto prípade istý…

 47. olga

  ahoj mike, vo stvrtok cestujem ryanairom z bratislavy do manchestru a chcem v PB doniest neveste plech na mafiny ako vianocny darcek.nevezmu mi ho a musim ho speciane zabalit?

  • Mike

   Ahoj Oľga, myslím si, že v pohode, plech by nikto nemal považovať za zbraň. Najhoršie, čo sa môže stať je, že sa na ten plech opýtajú pri bezpečnostnej kontrole, ale nemyslím si, že by ti to zobrali.

 48. Dominika

  Dobrý deň, prosím Vás, ked letím s easyjetom a moja batožina bude mať rozmery do 56x45x25cm, môžem mať okrem nej aj malú kabelku?

  • Mike

   Ahoj Dominika, na stránke easyJet sa píše, že okrem príručnej batožiny si možno na palubu zobrať aj nejaké doplnky (dáždnik, kabát, barlu, nákupnú tašku z duty free, atď.). Malú kabelku by som si ale asi zobral, s tým podľa mňa nemôžu mať problém…priznám sa ale, že osobnú skúsenosť s easyJetom nemám.

 49. Lucia

  môžem si zo sebou do príručnej batožiny zobrať 1 pár klobások? :D :D :D

 50. Helena

  letím do Izraela s Wizz Air môžem si do príručnej batožiny zobrať čokoládu ? a je stanovené aj množstvo?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Vaše nároky.sk - Kompenzácia za zrušený let
VAŠE NÁROKY.SK - KOMPENZÁCIA ZA ZRUŠENÝ LET