Cestujeme po sveteLetecká doprava

Ryanair a Wizz Air opäť menia príručnú batožinu

Nízkonákladové letecké spoločnosti Ryanair a Wizz Air opäť menia podmienky prepravy príručnej batožiny. Po novom si budete môcť na palubu vziať len jeden kus menšej príručnej batožiny. (doteraz) Klasickú príručnú batožinu si budete môcť so sebou vziať iba s prednostným nástupom do lietadla alebo si ju nechať prepraviť ako zapísanú batožinu za zvýhodnený poplatok. V oboch prípadoch zmeny nastanú od 1. novembra.

Írsky low cost prepravca Ryanair zmenu v podmienkach prepravy príručnej batožiny oznámil už na konci augusta 2018, jeho konkurent z Maďarska sa pridal až včera (10. októbra 2018). Zmena spočíva v tom, že od 1. novembra si budú môcť pasažieri zadarmo vziať na palubu iba 1 kus menšej príručnej batožiny (40 x 20 x 25 cm v prípade Ryanair, 40 x 30 x 20 cm vo Wizz Air). Ak si budete chcieť vziať väčšiu príručnú batožinu, budete si musieť zaplatiť prioritný nástup do lietadla (6 € pri rezervácii vopred v Ryanair, od 5 € pri rezervácii cez webstránku Wizz Air). Alternatívou bude nový typ zapísanej batožiny, ktorá môže mať maximálnu hmotnosť 10 kg (Ryanair aj Wizz Air) a za prepravu ktorej zaplatíte zvýhodnený poplatok 8 € (Ryanair), resp. 7 € (Wizz Air).

Poznámka: Za zmienku stojí drobná lingvistická zmena pri informovaní o príručnej batožine. Kým malý kus príručnej batožiny je označovaný ako carry-on bag (obrázok znázorňuje ruksak), veľká príručná batožina je označovaná ako trolley bag alebo wheelie bag (na obrázku je kufor na kolieskach). Aj na základe nedávnej osobnej skúsenosti sa teda môže stať, že ak prídete s malou príručnou batožinou na kolieskach, môžu vám na letisku robiť problémy.

Ak ste si svoj let po 1. novembri zarezervovali cez stránku leteckej spoločnosti Ryanair ešte pred 31. augustom 2018, nové podmienky sa na vás nevzťahujú a naďalej si môžete zadarmo vziať 1 kus väčšej a 1 kus menšej príručnej batožiny. Zákazníci Wizz Air, ktorí si svoje lety po 1. novembri zarezervovali pred 10. októbrom, získajú nárok na bezplatnú prepravu podanej batožiny s hmotnosťou do 10 kg. Cestujúci so zakúpenou zapísanou batožinou získajú prioritný nástup do lietadla.

Obaja prepravcovia pri zmene argumentujú zrýchlením nástupu do lietadla. Ryanair dokonca zašiel ďalej, keď v niekoľkých nasledujúcich tlačových správach uviedol, že zavedenie nového poplatku je vlastne pre cestujúcich prospešné. Z nášho pohľadu sa podmienky prepravy príručnej batožiny zbytočne skomplikujú, o čom svedčí aj fakt, že na vysvetlenie nových podmienok prepravy príručnej batožiny potrebuje Ryanair webstránku s extrémne veľa textom a špeciálnym videom. Myslíme si, že nejde o nič iné, než o zavedenie nového poplatku, ktorý poslúži na zvýšenie tržieb týchto leteckých spoločností. Okrem toho sa podľa nás vytratia akékoľvek výhody služby prednostného nástupu do lietadla, keďže možno očakávať prudký rast počtu cestujúcich s touto službou.

Ryanair: kompletné vysvetlenie nových podmienok a FAQ nájdete v angličtine na tejto stránke.

Wizz Air: kompletné znenie nových podmienok nájdete na tejto stránke.

Články autora:

(ne)Prekvapivo milujem cestovanie, predovšetkým lietanie, lietadlá akéhokoľvek druhu a kvalitné hotely. Pracujem ako prekladateľ, no baví ma aj online marketing a po večeroch si tu vypisujem články o cestovaní. Prajem hladké čítanie...;)

4 komentáre

 1. Pingback: Príručná batožina v lietadle | | Cestujeme po svete

 2. Pingback: Príručná batožina: otázky a odpovede | | Cestujeme po svete

 3. Nikoll

  Chcem sa informovat ,
  co sa týka batoziny -druhy kus batožiny vacsej /mam priority boarding- mousi byt kufor na kolieskach ,alebo akakolvke velka taska pokial sa zmesti do rozmeroch ?

  dakujem

  • Mike

   Ahoj Nikoll, druhá príručná batožina môže byť akákoľvek taška spĺňajúca uvedené rozmery.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.


KÚPTE SI TÚTO SKVELÚ KNIŽKU NA MARTINUS.SK