CestopédiaLetecká doprava

British Airways: Online check-in (návod)

V ďalšom článku z kategórie Cestopédia vám krok po kroku priblížime online check-in, resp. online registráciu na let britskej leteckej spoločnosti British Airways. Registrácia prebiehala na let z Viedne do Los Angeles s prestupom na londýnskom letisku Heathrow.

Online check-in začnete zadaním svojho rezervačného kódu a priezviska na hlavnej stránke leteckej spoločnosti British Airways v časti Manage My Booking/Online check-in. Po krátkej chvíli sa vám zobrazí prehľad letov, na ktoré sa môžete zacheckovať, resp. prehľad pasažierov, ktorých môžete zaregistrovať. Pri každom lete, na ktorý sa chcete zaregistrovať (v našom prípade to boli dva lety – VIE-LHR a LHR-LAX) zaškrtnite políčko Check in now a potvrďte stlačením tlačidla Continue checking in.

V ďalšom kroku uvediete údaje o svojej zapísanej batožine. Počet kusov batožiny uvediete v rozbaľovacom políčku Number of bags to check in. Na obrazovke zároveň nájdete podrobné informácie týkajúce sa príručnej i zapísanej batožiny, resp. zakázaných predmetoch. Pred pokračovaním nezabudnite zaškrtnúť políčko I agree to the terms and conditions (Súhlasím s podmienkami) a kliknite na tlačidlo Continue.

Tretí krok vám umožní vybrať si miesto na sedenie. Ak ste si miesto rezervovali už počas rezervácie, skontrolujte iba, či zobrazené miesta zodpovedajú vášmu výberu. Ak ste si miesto nevyberali, máte šancu si zvoliť niektoré z voľných miest v lietadle. K výberu sedadla sa dostanete po kliknutí na tlačidlo View or change seat (Zobraziť alebo zmeniť sedadlo). Zobrazí sa vám schéma lietadla, kde vidíte aktuálny stav v kabíne lietadla. Štandardné sedadlá sú zadarmo, tie s extra priestorom na nohy (pri núdzových východoch) sú za príplatok 35 € (!). Voľné bezplatné miesta sú označené modrou čiarkou, príplatkové sedadlá sú označené zelenou čiarkou, nedostupné/obsadené miesta majú šedý krížik. Na aktuálne pridelenom sedadle sa zobrazuje biely panáčik na tmavomodrom pozadí, vami vybrané miesto sa zobrazuje ako biely panáčik na červenom pozadí. Aby ste si mohli preferované sedadlo vybrať, kliknite na tlačidlo Change a zvoľte si požadované miesto.

V ďalšom kroku si od vás letecká spoločnosť vypýta kontaktné údaje (e-mail a telefónne číslo) pre prípad náhlej zmeny vášho letu. Telefónne číslo zadávate ako predvoľbu krajiny (Country where your mobile/cell phone is registered) a samotného čísla už vo formáte bez úvodnej nuly (napr. 903123456). Kliknutím na Save and continue sa dostanete na predposledný krok online registrácie, kde si môžete stiahnuť/vytlačiť/uložiť svoju palubnú vstupenku. Požadovanú akciu si zvolíte výberom jednej z možností v rozbaľovacej ponuke I would like to… a kliknutím na tlačidlo Go:

 • Print boarding pass – tlač palubnej vstupenky (screenshot)
 • Fax boarding pass – odoslanie palubnej vstupenky faxom
 • Save boarding pass – uloženie palubnej vstupenky na disk vo formáte PDF (screenshot)
 • Email boarding pass – odoslanie palubnej vstupenky e-mailom (screenshot)
 • Collect at the airport – vyzdvihnutie palubnej vstupenky na letisku
 • Collect on my mobile – stiahnutie palubnej vstupenky do mobilu (iba prostredníctvom appky BA)

Po ukončení práce s palubnou vstupenkou kliknite na tlačidlo Online check-in summary, aby ste online registráciu dokončili a zobrazil sa vám súhrn.

V spodnej časti tejto obrazovky nájdete praktické informácie o tom, čo robiť po príchode na letisko (odovzdanie batožiny, kontrola cestovných dokladov a podobne).

Palubná vstupenka spoločnosti British Airways:

Fotka: British Airways


CESTUJTE VLAKOM PO EURÓPE ZA NAJLEPŠIE CENY

Články autora:

(ne)Prekvapivo milujem cestovanie, predovšetkým lietanie, lietadlá akéhokoľvek druhu a kvalitné hotely. Pracujem ako prekladateľ, no baví ma aj online marketing a po večeroch si tu vypisujem články o cestovaní. Prajem hladké čítanie...;)

4 komentáre

 1. Adamik

  kde si mozem pripisat body za lety z B.A.

  • Mike

   Ahoj Adamik, nerozumiem úplne tvojej otázke. Ak si členom oneworld a pri rezervácii letu uvedieť svoje číslo v Executive Club, body/míle sa ti pripíšu automaticky. Ak si svoje číslo neuviedol, ale si členom oneworld, prihlás sa do svojho účtu na stránke http://www.oneworld.com a tam určite nájdeš možnosť požiadať o dodatočné pripísanie bodov.

   • Eva Nanev

    Ahoj Mike, vo februri cestujem s rodinou ( 2 dospeli a 4 deti) do San Francisca… letime s British Airways.
    Mohol by si mi prosim ta napisat, ak si nezarezervujeme sedadla (nezaplatime), je mozne, ze budeme vsetci rozhodeni na roznych sedadlach? Alebo deti bez ohladu na rezervaciu sedadla pridelia vedla rodica?
    Dakujem za tvoju odpoved.
    S pozdravom
    Eva

   • Mike

    Ahoj, Eva. Pozeral som web BA a našiel som toto:

    „If you don’t choose your seats in advance, we always do our best to seat your family together based on flight seat availability. This may mean that you’ll be seated in adjacent rows or across the aisle. All children under 12 will be seated with an accompanying adult.“ Viac tu.

    Čiže aj keď nezaplatíš, vždy sa budú snažiť rodiny posadiť spolu, resp. že každé dieťa do 12 rokov bude sedieť pri dospelej osobe, ktorá ho sprevádza (čo ale asi ešte neznamená, že úplne všetci budete sedieť spolu). Moja skúsenosť je taká, že pri online check-ine som si vybral miesta a zatiaľ sme vždy sedeli spolu. Istotu ale budeš mať jedine vtedy, ak si tie miesta zarezervuješ (a zaplatíš) vopred…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Booking.com