Cestujeme po svete

Brusel, Belgicko

Za najbližšiu destináciu, ktorú navštívime, sme si zvolili Brusel, hlavné mesto Belgicka a Európskej únie. V Bruseli sídli nielen Európska komisia, Rada Európskej únie a zasadá Európsky parlament, ale aj Organizácia Severoatlantickej zmluvy, známa pod skratkou NATO. Vďaka prítomnosti medzinárodných inštitúcií sa v Bruseli neustále miešajú rozmanité jazyky, kultúry a tradície. Ešte predtým, ako do Bruselu zavítame, zhrňme si základné turistické informácie, ktoré si o hlavnom meste Belgicka dokážeme vyhľadať na internete.

Krátko o Belgicku

Belgické Kráľovstvo sa rozprestiera na vyše 30 000 km2 v severozápadnej časti Európy. Viac ako 90 % z takmer 11 miliónov obyvateľov Belgicka žije v mestách, pričom v samotnom Bruseli žije vyše milióna ľudí. Belgicko je jedným z najhustejšie osídlených štátov v Európe (342 obyvateľov/km2). Oficiálnymi jazykmi Belgicka sú holandština (Flámi), francúzština (Valóni) a nemčina. Belgicko, jeden zo zakladajúcich štátov Európskej únie, susedí s Francúzskom, Nemeckom, Luxemburskom a Holandskom. S poslednými dvomi menovanými krajinami tvorí zoskupenie Benelux.

Od konca stredoveku až do 17. storočia bolo Belgicko prosperujúcim obchodným a kultúrnym centrom. Neskôr sa nadšene zapájalo do priemyselnej revolúcie a na konci 19. storočia dokonca vlastnilo niekoľko kolónií v Afrike. Druhú polovicu 20. storočia v Belgicku poznačilo rastúce množstvo konfliktov medzi flámskou a valónskou časťou obyvateľstva, spôsobovaných kultúrnymi rozdielmi a nerovnomerným ekonomických vývojom jednotlivých častí krajiny.

Brusel, hlavné mesto Európy

Brusel, po francúzsky Bruxelles a po holandsky Brussel, je často označovaný za hlavné mesto Európskej únie. Podľa legendy sa história Bruselu začala písať už v 6. storočí, kedy bola na malom ostrove v rieke Séna postavená malá kaplnka. Oficiálnym rokom vzniku mesta Brusel je však rok 979. Vďaka svojej polohe sa neskôr stal dôležitým miestom na obchodnej mape Európy, čo mu zabezpečilo rýchly rozvoj a rast.

Zarezervujte si lacné letenky do Bruselu vďaka spoločnosti Pelikán.
Ubytovanie v Bruseli si môžete vyhľadať a zarezervovať online cez stránku booking.com.

Brusel nepredstavuje iba rozmanitú zmes jazykov a kultúr, ale aj architektonických štýlov. Nájdete tu stredoveké stavby, ako napríklad Grand Place, ale aj postmoderné budovy inštitúcií Európskej únie.

V Bruseli si prídu na svoje aj vyznávači dobrého jedla a pitia. Belgickú kuchyňu považujú gurmáni za jednu z najlepších v Európe. Ak dostanete chuť na niečo iné ako na tradičné vafle, čokoládu a hranolky, určite si vyberiete z ponuky viac ako 1 800 reštaurácií a barov. Belgicko je tiež známe ako pivárska veľmoc.

Letíme do Bruselu

Hlavným letiskom v Bruseli je Brussels Airport. Okrem klasických leteckých spoločností ako Austrian Airlines sem z našej oblasti lietajú aj nízkonákladové letecké spoločnosti, ako napríklad Brussels Airlines. Okrem letiska Brussels Airport sa lieta aj na letisko Brussels South Charleroi Airport, ktoré sa nachádza približne 50 km od Bruselu. Sem lieta napríklad low cost spoločnosť Ryanair z Bratislavy.

Ako alternatívu môžete ísť do Bruselu vlakom ;-)

Z letiska Brussels Airport sa dá dostať všetkými možnými spôsobmi. Pozrime sa na dva najprístupnejšie – autobus a vlak:

 • Autobus MIVB/STIB
  Autobusy Airport Line odchádzajú z nástupišťa C na autobusovej stanici (úroveň 0) každých 20 minút. Jednosmerný lístok vás vyjde na 3 €. Cesta do Európskej štvrte v Bruseli trvá približne 30 minút.
 • Vlak
  Vlaková stanica sa nachádza priamo pod terminálom (úroveň -1). Vlaky odchádzajú každých 15 minút a dovezú vás na stanice Bruxelles Nord, Bruxelles Centrale a Bruxelles Midi. Lístok stojí 2,50 €.

Z letiska Charleroi sa môžete tiež dostať autobusom alebo vlakom. Ak si zvolíte verejnú dopravu, linka A vás dopraví na vlakovú stanicu Charleroi-Sud, odkiaľ sa vlakom odveziete do Bruselu. Cesta do Bruselu vás tak vyjde na približne 10 €. Vystúpiť môžete na staniciach Bruxelles Centrale alebo Bruxelles Nord. Z letiska Charleroi sa tiež dostanete pravidelným autobusom, ktorý vás dopraví na stanicu Bruxelles Midi.

Zarezervujte si lacné letenky do Bruselu vďaka spoločnosti Pelikán.
Ubytovanie v Bruseli si môžete vyhľadať a zarezervovať online cez stránku booking.com.

Zdroje: Wikipedia, Belgian Tourist Office, Brussels Airport, TripAdvisor, This is Brussels


CESTUJTE VLAKOM PO EURÓPE ZA NAJLEPŠIE CENY

Články autora:

(ne)Prekvapivo milujem cestovanie, predovšetkým lietanie, lietadlá akéhokoľvek druhu a kvalitné hotely. Pracujem ako prekladateľ, no baví ma aj online marketing a po večeroch si tu vypisujem články o cestovaní. Prajem hladké čítanie...;)

5 komentárov

 1. derriel

  Caute, tak sme to s prehladom zvladli:) KEd sme doleteli do Charleroi hned po prejdeni do haly na letisku hned na kraji bol stanok kde predavaju listky na BUS do Bruselu (stanica Midi, hlavna) kazdu polhodku siel bus.Oplati si kupit spatocny listok. jednosmerny 13€ a spiatocny (do 30dni pouzit) 22€. Cesta busom trvala cca 1 hodinku a ste tam.Potom uz podla toh kde mate hotel je idelane peso ak neviete:) AKo my. Sme hladali hotel dlshielebo nebol oznaceny.KEd si kupite mapu je to istejsie:) Ked budete cestovat metrom k pamiatkam alebo busom oplati sa listok JUMP kupit si. je tusim za 4,5€ a plati odkedy siho kupite do 2:00am.
  k atomiu je dobre pouzit metro z centra.Treba smer na zastavku „Heisel“ je tam futbalovy stadion a ATOMIUM :) krasne. Pofotili sme siho cez den aj v noci :)

 2. Tomáš

  Ja odlietam do Bruselu v pondelok, ako je to presne s tým spojom z charleroi letiska? – ako daleko je na tú skôr spomínanú stanici a kde na ktorej stanici vystúpiť (hotel máme podľa inštrukcií na cca 15 minút pešo z námestia)

 3. derriel

  Prave sa xystame do bruselu cez charleroi letisko :) Pojdeme trosku podla tu spominanyx instrukcii. Z letiska na vlakovu stanicu CH-SUd-odtial na stanicu Bruxelles Centrale a peso k hotelu asi polhodku :) Sam som zvedavy ako bude dlho trvat spojenie zo Charleroi do Bruselu aby sme potom stihli spat na lietadlo. Potom napisem skusenosti :) Drzte palce

 4. Mike

  Okuin: Ak sa aj nevyberieš, určite o našom výlete do Bruselu napíšeme zopár článkov…;)

 5. Okuin

  Uz sa tam musim konecne niekedy vybrat :D

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.


UŠETRITE PRI CESTOVANÍ VLAKOM VĎAKA TRAINLINE