Cestujeme po svete

Doprava v Bruseli

Hlavné mesto Belgicka je príjemným miestom na strávenie niekoľkých dní. Nájdete tu pekné historické centrum, cikajúceho chlapčeka, výstavisko Expo 58 vrátane preslávenej atrakcie Atomium, Európsku štvrť v ktorej sídli väčšina európskych inštitúcií, dobré pivo, chutné hranolky, čerstvé morské plody, sladučké waffle s jahodami a mnoho ďalšieho. Brusel je kompaktná metropola, v ktorej nikdy nebudete prekonávať príliš veľké vzdialenosti, a navyše tu nájdete dobre fungujúcu hromadnú dopravu. Cestovanie po Bruseli je cenovo dostupné a vôbec nezaťaží váš rozpočet.

Cesta autobusom z letiska a späť

Hlavným letiskom v Bruseli je Brussels Airport. Z Bratislavy a Viedne sem lieta niekoľko leteckých spoločností, vrátane slovenskej low cost spoločnosti SkyEurope Airlines, rakúskej Austrian Airlines alebo belgickej leteckej spoločnosti Brussels Airlines.

Po prílete nasledujte značky Sortie/Uitgang/Exit/Ausgang, ktoré vás dovedú až k východu z letiska. Pri východe z letiska použite východ označený okrem iných aj piktogramom autobusu. Pomedzi ploty (priestor pred letiskom je v rekonštrukcii) sa dostanete na zastávku autobusu č. 12, resp. 21. Zrýchlená 12-ka chodí v pracovné dni do 20:00 a stojí iba na hlavných zastávkach (NATO, Genéve, Diamant, Schuman a Luxembourg/Luxemburg), zatiaľ čo 21-ka chodí po 20:00, cez víkendy a v dňoch pracovného voľna a stojí na všetkých zastávkach. Konečnou linky č. 12 je zastávka Luxembourg/Luxemburg (niekedy označovaná ako Brussels City), linka č. 21 končí až na zastávke Hertog/Ducale. Cesta z letiska do Bruselu vám zaberie asi 30 minút. Prehľad všetkých zastávok liniek č. 12 a 21 nájdete tu. Užitočný pre vás môže byť najmä pri ceste späť…:)

Lístok si môžete kúpiť vopred alebo u vodiča v autobuse. V tom prípade vás vyjde na 5 € (mimo autobusu stojí 3 €). Pre častých návštevníkov Bruselu je k dispozícii lístok na 10 jázd za 21 €. Keď si kúpite lístok od vodiča, nezabudnite si ho označiť v jednom z oranžových označovačov.

Dôležité: Na cestu z/na letisko neplatia klasické lístky na bruselskú hromadnú dopravu.

Pri ceste z letiska môžete po ľavej strane vidieť sídlo NATO (jedna zo zastávok) a neskôr modernú budovu Európskej komisie a iných európskych inštitúcii (zastávka Schuman a Luxembourg/Luxemburg).

Cesta vlakom z bruselského letiska do Bruselu a späť

Po prílete a opustení batožinovej haly sa ocitnete v hale na 1. podlaží, kde si môžete na Informáciách zadovážiť plán mestskej hromadnej dopravy v Bruseli. Odporúčam, je to dobrá pomôcka pri cestovaní po Bruseli.

Ak ste sa rozhodli cestovať do Bruselu vlakom, treba nasledovať piktogram vlaku v budove letiska, ktorý vás zavedie na spodné podlažie, kde si zakúpite lístok na vlak do Bruselu za 2,90 €. Ak viete, že budete cestovať z letiska do Bruselu častejšie, odporúčam kúpiť cestovný lístok na 10 jázd s platnosťou 6 mesiacov medzi letiskom a Bruselom, tzv. KEY CARD, za 16 €. Na tomto lístku si ale treba pred nástupom do vlaku vyznačiť perom deň, dátum, stanicu nástupu a cieľovú stanicu. Keď nemáte tieto údaje na lístku KEY CARD vyznačené, je to ako keby ste lístok vôbec nemali. Prvý odchod vlaku z letiska je o 5:26 ráno a posledný o 0:26 v noci. Intervaly odchodov su cca. 30 minút. Rovnako to platí aj o ceste spät.

Vlakom sa dostanete za 10 minút na bruselskú stanicu Brussel-Noord, za 15 minút na stanicu Brussel-Central a za 20 minút na stanicu Brussel-Zuid. Stanice Noord, Central a Zuid sú prepojené s bruselským metrom. Výhodou cestovania vlakom je nízka cena, čas, pohodlie a odstránenie rizika zmeškania odletu z dôvodu dopravného kolapsu na cestách v Bruseli počas špičky. Cena lístka je rovnaká, či cestujete z letiska na stanicu Brussel-Noord, Central alebo Zuid. To samozrejme platí aj opačným smerom.

Doprava v samotnom Bruseli

Ako som spomínal už v úvode, Brusel má dobre fungujúcu mestskú hromadnú dopravu. Premávajú tu autobusy, električky (častokrát sú ešte hlbšie ako metro) a metro. Lístok na jednu cestu (vrátane prestupov – JUMP) stojí 1,80 €, resp. 2,00 € ak si ho kúpite priamo v autobuse). Pri vstupe do autobusu a električky, a tiež pri vstupe do stanice metra, si lístok musíte označiť v oranžovom označovači. Bez toho je lístok neplatný!

Viac ako jednosmerné lístky sa vám vyplatia viacdňové lístky. My sme si počas nášho pobytu kúpili trojdňové lístky, ktoré nás vyšli na 9,50 € (cena ani nie 6 jednosmerných lístkov). Platnosť viacdňových lístkov začína od ich označenia a zahŕňa nočné linky Noctis. Po prvom označení si ich môžete schovať do peňaženky a vytiahnuť iba ak si ich vypýta revízor, ktorého sme mimochodom za tri dni nestretli ani raz. Prehľad všetkých lístkov na hromadnú dopravu nájdete na stránke STIB (vpravo dole v časti Tickets).

Pri kúpe trojdňového lístka sme mali ale problém…automaty na lístky prijímajú iba mince, resp. nejaké belgické platobné karty. Ak teda kupujete napríklad dva 3-dňové lístky, musíte mať pri sebe 19 € v minciach, čo sme my nemali. Ak máte šťastie, v stanici metra naďabíte na zriadenca v búdke, ktorý vám lístok predá. Ak šťastie nemáte, ako my, musíte vyhľadať najbližší BOOTIK alebo KIOSK (v 19 staniciach metra), kde si lístky môžete kúpiť aj za bankovky. Tieto stánky sa väčšinou nachádzajú vo väčších dopravných uzloch (vlakové stanice, atď.) a poskytnú vám v nich aj dodatočné informácie o doprave v Bruseli.

Zopár fotiek bruselskej hromadnej dopravy:

Booking.com
LACNÉ UBYTOVANIE NA BOOKING.COM

Články autora:

(ne)Prekvapivo milujem cestovanie, predovšetkým lietanie, lietadlá akéhokoľvek druhu a kvalitné hotely. Pracujem ako prekladateľ, no baví ma aj online marketing a po večeroch si tu vypisujem články o cestovaní. Prajem hladké čítanie...;)

2 komentáre

  1. Jana

    Ahoj! Chystám sa do Bruselu. Priletím na letisko Brusel Zaventem. Vedel by si mi povedať, ako by som sa dostala na ulicu Albert borschette rue froissart 36, Brusel? Ďakujem za pomoc. Pekný deň

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Booking.com