CestopédiaLetecká doprava

Zapísaná batožina do lietadla

Dlhodobo najobľúbenejším článkom na blogu Cestujeme po svete je článok Príručná batožina v lietadle. Nakoľko ma veľmi teší jeho popularita a značí to, že veľa ľudí zaujímajú práve tieto informácie, rozhodol som sa napísať článok o zapísanej batožine, jej charakteristikách, limitoch v klasických a low cost leteckých spoločnostiach a podobne.

Článok považujte za rozpracované dielo, ktoré budem postupne dopĺňať a aktualizovať.

Zapísaná (registrovaná) batožina

Za zapísanú batožinu sa považuje taká batožina, ktorá sa nepovažuje za príručná batožinu a ktorú si cestujúci zaregistruje a odovzdá pri check in pulte na letisku pred svojim odletom. Cestujúcemu je vydaný tzv. batožinový lístok za každý kus zapísanej batožiny.

Pred registráciou by si mal cestujúci svoju zapísanú batožinu označiť menom, adresou a aspoň jedným kontaktným údajom. Ak váš kufor alebo taška nemajú na to použiteľný štítok, použiť môže napríklad štítky, ktoré letecké spoločnosti (väčšinou však iba tie klasické) ponúkajú pri check in pultoch. Riadne označenú batožinu je v prípade straty oveľa jednoduchšie doručiť jej pôvodnému majiteľovi.

Pokiaľ ide o hmotnosť zapísanej batožiny, jej obmedzenia sa líšia v závislosti od druhu letu (domáci, zaoceánsky, a pod.) alebo leteckej spoločnosti. U drvivej väčšiny leteckých spoločností však platí, že maximálna hmotnosť jedného kusu zapísanej batožiny je 32 kg. Kus batožiny nad 32 kg vám podľa môjho názoru štandardne neprepraví žiadna letecká spoločnosť.

Ryanair | České aerolínie | Wizz Air | flydubaiAustrian Airlines

Zapísaná batožina v Ryanair

Podobne ako väčšina nízkonákladových leteckých spoločností, aj najväčšia low cost letecká spoločnosť fungujúca na Slovensku – Ryanair – prepravuje zapísanú batožinu za poplatok. Podľa prepravných podmienok má každý pasažier nárok na prepravu maximálne 3 kusov zapísanej batožiny. Po zavedení nových zmien v podmienkach prepravy príručnej batožiny od 1. 11. 2018 spoločnosť ponúka možnosť rezervácie malej zapísanej batožiny s maximálnou hmotnosťou 10 kg (rozmery 55 x 40 x 20 cm), ktorej preprava vás vyjde na 10 – 12 € pri rezervácii online, resp. 20 € pri check-in pulte a 25 € pri odletovej bráne. Za jeden kus 20-kilogramovej zapísanej batožiny sa platí 25-40 € za jeden smer letu (podľa toho, či si ju objednáte počas rezervácie alebo až neskôr).

Pri ceste vo vyťaženom období (Vianoce/Veľká noc/leto) sa k cene pripočítava príplatok 10 €.

Každý kilogram nad uvedený limit sa považuje za nadmernú batožinu. Aktuálny poplatok za každý kilogram nadmernej batožiny v spoločnosti Ryanair je 11 € za kg.

Špeciálne podmienky sa vzťahujú na prepravu nasledujúcich predmetov:

 • hudobné nástroje, bicykle, potápačské pomôcky, golfové pomôcky, lyže a snowboardy, iné športové pomôcky

Ich maximálna hmotnosť nesmie presiahnuť 20 kg (v prípade bicyklov to je 30 kg) a za ich prepravu na jednosmernom lete zaplatíte 30-60 € (pri online rezervácii), resp. 40-75 € (na letisku alebo pri rezervácii cez call centrum). Bližšie informácie nájdete na stránke Poplatky (Fees). Za každý kilogram navyše vám spoločnosť naúčtuje poplatok 11 €. Menšie hudobné nástroje (gitara, husle, viola), ktoré prekračujú maximálne povolené rozmery príručnej batožiny, je možné prepravovať na palube lietadla, musíte však pre ne kúpiť klasickú letenku.

Ak hovoríte po anglicky, podrobné informácie o preprave batožiny v spoločnosti Ryanair nájdete na stránke spoločnosti v Prepravných podmienkach.

Zapísaná batožina v Českých aerolíniách

Česká letecká spoločnosť České aerolínie nevyberá poplatky za zapísanú batožinu (s výnimkou triedy Lite). Každý cestujúci si môže v ekonomickej triede (Plus a Flex) podať maximálne 1 ks zapísanej batožiny s hmotnosťou do 23 kg. Pri letenkách triedy Business Lite a Business si môžete zabaliť 2 ks zapísanej batožiny, každý s hmotnosťou do 32 kg. Držiteľom kariet OK Plus Silver, Gold a Platinum sa bezplatný limit navyšuje vždy o 1 kus batožiny (hmotnosť podľa triedy letenky).

Deti do 2 rokov s letenkou (všetky triedy okrem Lite) cestujúce na kolenách rodiča majú nárok na prepravu 1 ks batožiny s hmotnosťou do 10 kg a súčtom všetkých rozmerov 115 cm + 1 kočíka. Ak cestujete s deťmi staršími ako 2 roky, tie môžu mať tiež batožinu s rovnakými rozmermi a hmotnosťou, resp. s prihliadnutím na vek dieťaťa aj 1 zložený detský kočík.

Prevoz nadmernej batožiny závisí od voľného miesta v lietadle. Za nadváhu do 32 kg zaplatíte poplatok 680 CZK (cca 25 €). Poplatok za prepravu každého ďalšieho kusu zapísanej batožiny je v ekonomickej triede (Flex a Plus) tiež 680 CZK. Pri platbe na letisku alebo menej ako 36 hodín pred odletom sa tieto poplatky zvyšujú na 950 CZK (35 €), resp. 1220 CZK (45 €) pri platbe priamo pri odletovom východe. Bližšie informácie nájdete na stránke Zavazadla překračujíci bezplatný limit.

Zapísaná batožina vo Wizz Air

Maďarská low cost letecká spoločnosť Wizz Air povoľuje až 6 kusov zapísanej batožiny na pasažiera (tri online alebo cez zákaznícku linku, zvyšné tri potom na letisku). V ponuke sú 3 hmotnosti zapísanej batožiny: 10 kg za 7-12 € (max. 1 kus), 20 kg za príplatok 14-70 € za kus a let (max. 2 batožiny) a 32 kg za poplatok 19-86 € (max. 3 batožiny) pri rezervácii online alebo cez zákaznícku linku (120 € pri objednávke na letisku). Rozmery podanej batožiny nesmú presahovať 149 cm (šírka), 119 cm (výška) a 171 cm (dĺžka).

Kompletné informácie o batožine v spoločnosti Wizz Air nájdete na tejto stránke.

Zapísaná batožina vo flydubai

Low cost letecká spoločnosť z Blízkeho východu flydubai rozlišuje povolené množstvo zapísanej batožiny podľa toho, či letíte ekonomickou alebo business triedou. Pasažieri v ekonomickej triede navyše musia za prepravu zapísanej batožiny platiť poplatky.

Pri všetkých letoch v ekonomickej triede si môžete predplatiť 20 kg zapísanej batožiny. V prípade voľného miesta v batožinovom priestore si môžete predplatiť až 30 alebo 40 kg zapísanej batožiny. Celkovo si môžete vziať až 3 kusy zapísanej batožiny, ich spoločná hmotnosť však nesmie prekročiť vami predplatené množstvo. Cestujúci v Business triede si môžu podať až 3 kusy zapísanej batožiny s celkovou hmotnosťou 40 kg (v cene letenky).

Zapísanú batožinu si môžete objednať počas rezervácie alebo po nej v časti Manage my booking, prostredníctvom Zákazníckeho centra alebo lokálnych predajcov leteniek (tzv. Travel Shop).

Ak letíte v business triede, letecká spoločnosť vám zadarmo prepraví až 3 kusy zapísanej batožiny so spoločnou maximálnou hmotnosťou 40 kg.

Maximálna hmotnosť 1 kusu zapísanej batožiny nesmie presiahnuť 32 kg pri maximálnych rozmeroch 75 x 55 x 35 cm.

Všetky informácie nájdete na stránke flydubai (EN).

Zapísaná batožina v Austrian Airlines

Podobne ako aj v iných klasických leteckých spoločnostiach, Austrian Airlines má rôzne limity pre zapísanú batožinu na letoch do/z USA a Kanady a na ostatných letoch.

Pri všetkých letoch v rámci Európy má bežný cestujúci v ekonomickej triede (okrem triedy Economy Light, ktorá nezahŕňa žiadnu batožinu) právo na bezplatnú prepravu 23 kg zapísanej batožiny (2 kusy po 32 kg v Business triede). Rovnaký limit sa vzťahuje aj na deti do 2 rokov.

Pri interkontinentálnych letoch si môžete v ekonomickej triede podať 1 ks batožiny do 23 kg (2 ks po 23 kg v prípade triedy Premium Economy a 2 ks po 32 kg v prípade Business triedy). Maximálny súčet všetkých rozmerov batožiny nesmie presiahnuť 158 cm.

Pri nadmernej batožine a športovom výstroji sa účtuje dodatočný servisný poplatok 25, 40, resp. 55 € (online, check-in, gate) + poplatok za každý kus nadmernej batožiny. Ten závisí od krajín, medzi ktorými cestujete a hmotnosti nadmernej batožiny. Kompletný prehľad krajín a príslušných poplatkov nájdete na stránke dopravcu v sekciách Additional baggae and excess baggage a Sports baggage.

Maximálna hmotnosť 1 kusu zapísanej batožiny nesmie presiahnuť 32 kg pri maximálnych súhrnných rozmeroch 158 cm (dĺžka + šírka + výška). Takúto batožinu vám prepravia ako cargo.

Autor fotky: Esther

Booking.com
LACNÉ UBYTOVANIE NA BOOKING.COM

Články autora:

(ne)Prekvapivo milujem cestovanie, predovšetkým lietanie, lietadlá akéhokoľvek druhu a kvalitné hotely. Pracujem ako prekladateľ, no baví ma aj online marketing a po večeroch si tu vypisujem články o cestovaní. Prajem hladké čítanie...;)

277 komentárov

 1. Jana

  Ahoj. Letime z Barcelony do Budapesti s Ryan. Mame Priority. Sme traja. Kazdy ma prirucnu daneho rozmeru + maly ruksak. Budeme mat dalsiu 1 batozinu o rozmere 55x35x23 cca 10 kg. Predpokladam ze je mozne ju len zapisat. Co to bude stat na letisku na checkine? Letenky kupovane cez kiwicom. Dakujem.l

  • Mike

   Ahoj Janka, v tomto prípade si budete musieť dokúpiť tú ich špeciálnu 10 kg zapísanú batožinu. Pri rezervácii sa cena za kus pohybuje od 10 do 17,50 €, po rezervácii (online, telefonicky alebo priamo na letisku) je poplatok od 10 do 25 €. Neviem, ako to funguje pri kiwicom, či vám to oni vedia objednať, prípadne či ti dajú Ryanair kód rezervácie, aby si si to dokúpila sama…to si budeš musieť zistiť.

 2. Martin

  Je možné u Airfrance si dať príručnú batožinu 55x35x25 zdarma do podpalubia?
  Ďakujem

  • Mike

   Ahoj Martin, závisí, či máš v cene letenky zahrnutú aj zapísanú batožinu. Ak áno, potom bez problémov. Ak nie, musel by si si za podanie batožiny (aj keď rozmerovo príručnej) priplatiť.

 3. Romca

  Ahoj chcela by som sa informovat ako to funguje v pripade ze cestujem do Australie ale idem 3ma roznymi leteckymi spolocnostami avsak batozina mi ide priamo z Viedne do Sydney zaciname s Austrianom ale letenky sme kupovali cez inu spolocnost tak by ma zaujímalo ze aka je tam cena v pripade ze by sme si chceli doplatit v pripade nadvahy kufru v letenke mam iba 23kg na podpalubnu batozinu ci sa to nejako priemeruju s ostatnymi spolocnostami ktroymi cestujem.

  • Mike

   Ahoj Romča, píšeš, že ti batožina ide priamo z VIE do SYD. To znamená, že aj keď počas letu vystriedaš troch prepravcov, letenku si si zrejme kupovala od jednej spoločnosti ako let z Viedne do Sydney s prestupmi. Ak to tak je, tvoj let sa riadi podmienkami tej spoločnosti, od ktorej si si kúpila letenku. Táto spoločnosť ti napísala, že môžeš mať 23 kg batožinu a tiež bude mať stanovenú nejakú cenu za nadmernú batožinu. Napíš, u koho si si kúpila letenku a môžem to pozrieť.

 4. Szabina

  Ahoj, cestujeme do Tuniska na 2 týždne a mám takú otázku, že do zapísanej batožiny sa dajú dať šampóny, krémy atď. „normálnej veľkosti“?
  A ak áno tak mám dať aj niečo do príručnej, nech to není nenápadne alebo také neriešia keď tam nemám žiadnu tekutinu?
  Ďakujem za odpoveď

  • Mike

   Ahoj Szabina, do zapísanej batožiny si môžeš dať kozmetiku akejkoľvek veľkosti. Ak v príručnej nemáš nič, určite to nikto nebude riešiť…;-)

 5. Erika

  Ps :
  ten let Ryanair je mad- LPA,
  A do fakturovanej batožiny co sa tyka tekutín môže ísť v pohode všetko , fľaša , krémy …?!
  Letela som naposledy za čias keď ešte takéto problémy s prepravou neboli ….ešte raz ďakujem ….

 6. Eva

  Cestujem lietadlom na Rodos, je možné mat v batožine kozmetiku /opalovacie oleje, a ináé prípravky?/

  • Mike

   Ahoj Eva, prepáč, boli sme na dovolenke. Všetky tekutiny (teda aj opaľovacie oleje a krémy) môžu mať max. 100 ml.

   • Štefan Šurkala

    Zdravím,chcem sa opýtať na cenu za batožinu do podpalubia v austrian airlines, letíme na Miami a rad by som vedel cenu ,ďakujem.

   • Mike

    Ahoj, Števo. Prepáč, že odpisujem až teraz :-( Zrejme ste už leteli a ceny vieš…pri letenkách Economy je zapísaná batožina zahrnutá v cene letenky. Pri Economy Light je cena za prvý kufor do 23 kg z Viedne do Miami 65 €, naspäť bude zrejme cena rovnaká. Druhý kufor je za 80 €. Tu je kalkulačka Austrian Airlines.

 7. Lubica83

  Zdravím, inak oplatí sa priplatiť za business triedu vo wizze pri viacerých kusoch batožiny? Mám toho fakt veľa a na príručnú to asi nebude :)

  • Mike

   Ahoj Ľubica, neviem presne, o akej business triede hovoríš, vo Wizz Air si ale môžeš priplatiť za triedy Wizz Go alebo Wizz Plus. Vo Wizz Go máš započítanú 10 kg príručnú batožinu + 1 malý kus batožiny a 20 kg kufor. Plus samozrejme priority boarding a sedadlo podľa želania. Wizz Plus zahŕňa 32 kg batožinu a úplnú flexibilitu pri rušení letu. Rozdiel medzi Basic letenkou a Wizz Go je cca 35 EUR, za Wizz Plus si priplatíš asi 40 EUR; poplatok za 20 kg batožinu pri lete teraz do Varšavy je 25 EUR (ale môže byť aj viac, v závislosti od destinácie), za 32 kg kufor zaplatíš minimálne 25 EUR, do Varšavy mi to však ukazuje 35 EUR. Tak si to zrátaj a rozhodni sa, či ti tie služby navyše stoja za to…

 8. Gabriela

  Dobrý deň.
  Cestujem s malým dieťaťom a beriem aj kočík s rozmermi 63x5r,5×33 cm. Na palubu mi ho asi nedovolia vziať, ale kedže prilietami v noci, chcela by som vedieť či mi ho zoberú ako hold luggage a vydajú pri vystupovaní z lietadla alebo ho dajú klasicky na pás, kde hrozí poškodenie. 1. let bude do Dubaja s Emirates a druhý let bude kombinácia Austrian- Condor- Lufthansy. Ďakujem za odpoveď.

  • Mike

   Ahoj Gabika, prenášanie kočíkov sa líši od spoločnosti k spoločnosti, resp. od letiska k letisku. My keď sme leteli z Dubaja do Bratislavy s flydubai, tak nám kočík vydali pri okienku s nadrozmernou batožinou. Keď sme prilietali z Turecka s Travel Service, tak som kočíky videl pripravené na vyzdvihnutie na konci schodíkov rovno na letiskovej ploche. Inde som videl, že kočíky vyšli na páse. V každom prípade, na stránke Emirates píšu, že (ak je miesto) kočíky prepravujú na palube, inak v podpalubí. Austrian píše, že na viedenskom letisku kočíky vydáva na batožinovom páse. Lufthansa nepíše o vydávaní kočíkov nič a Condor iba informuje, že na niektorých letiskách nie je možné kočíky vydať inak ako na batožinovom páse. Skús mi napísať, na aké letisko priletíte, to je asi najdôležitejšia informácia, možno to bude mať letisko na svojej stránke.

  • Erika

   Ahoj Mike , letím v živote 1x low costom , stále som letela ,, normálnymi let.spol,, mám z toho paniku po prečítaní všetkých výzvach upozorneniach vykricnikoch …navyše mám kombinovaný let , prvý iberiou je v pohode / Wie-Mad/ ,viem čo a koľko …
   ale Ryan air …napriek tomu že tam majú definícii do zbalznenia 40 druhou rôznych cien pre rôzne dimenzie batožiny . Mám zo sebou normálny medium kufor teda nie ten mini palubovy ale ten čo sa môže prepravovat do 20-23kg normálnou let.spolocnostou , kde je rozmer nepodstany len váha .
   Nech hľadám ako hľadám pri pravidlách tejto otrasnej spoločnosti (Ryan )nenachádzam dimenzie …..teda ticket som kupovala online bookla som priority a dokonca tu možnosť myslím toho 20 kg kufra …ale rozmery tam udáne nie sú …tj – nepodstatne ?! Len aby neprevysoval váhu 20 kg …..
   Ďakujem s pozdravom Erika

   • Mike

    Ahoj Erika, vidím, že máš z toho Ryanair trochu stres, a vlastne sa ti ani nedivím :-)
    Pri zapísanej batožine je skutočne podstatná iba hmotnosť. Ak máš kúpenú 20 kg batožinu, tak je to práve tých 20 kg.
    Do zapísanej batožiny si môžeš zabaliť v podstate hocičo. Šťastný let ;-)

 9. Ján

  Pekný deñ. Chcel by som Vás poprosiť o radu, či møžem v podannej batožine prevážať malù cestovnù rychlovarnù kanvicu( cestujem do USA), a ako je to tiež s elektrickymi pristrojmi ( holiaci strojček a.pod. Ďakujem pekne.

  • Mike

   Ahoj Ján, so spomenutými elektrickými spotrebičmi by si nemal mať žiadny problém…

   • Ján

    Ďaakujem veľmi pekne, pekný deñ.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

ClaimCloud - Kompenzácia za zrušený let
CLAIMCLOUD - KOMPENZÁCIA ZA ZRUŠENÝ LET