CestopédiaLetecká doprava

Ryanair nekompromisne o príručnej batožine

AKTUALIZÁCIA: Vzhľadom na novinky, ktoré spoločnosť Ryanair zaviedla od 1. decembra 2013, sa tento článok stal v podstate neplatným. Od uvedeného dátumu spoločnosť Ryanair totižto povoľuje cestujúcim vziať si na palubu lietadla okrem štandardnej príručnej batožiny aj 2. kus príručnej batožiny (dámsku kabelku, notebook alebo malú nákupnú tašku z letiska) s maximálnymi rozmermi 35x20x20 cm. Článok na blogu ponechávam kvôli diskusii pod ním. Novinky sú vyznačené priamo v článku.

Nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair včera vydala tlačovú správu, v ktorej rázne odmieta akékoľvek výnimky čo do množstva príručnej batožiny, ktoré si môže každý pasažier vziať so sebou na palubu lietadla. Aj naďalej teda platí, že každý cestujúci si môže vziať výlučne 1 kus príručnej batožiny, ktorej hmotnosť nesmie presiahnuť 10 kg. K tomuto vyhláseniu ju zrejme prinútil aj jeden cestujúci, ktorý si chcel na palubu vziať až 5 kusov príručnej batožiny.

Hovorca low cost prepravcu Ryanair, Stephen McNamara, v tlačovej správe informuje, že toto nariadenie platí pre všetkých pasažierov bez výhrady, pričom ako ďalej uvádza, z dôvodu zneužívania tohto nariadenia pasažiermi je spoločnosť Ryanair odteraz nútená vyberať poplatok za každý ďalší kus príručnej batožiny. Stephen McNamara tiež povedal, že tým pasažierom, ktorí nebudú ochotní tento poplatok zaplatiť, nebude umožnené nastúpiť do lietadla.

Spoločnosť Ryanair umožňuje svojim cestujúcim vziať si na palubu bezplatne 1 kus príručnej batožiny, ktorej rozmery nepresahujú 55 x 40 x 20 cm a ktorá neváži viac ako 10 kg. Do tejto batožiny si pasažieri musia zabaliť aj kabelky, notebooky, a pod. Okrem toho si môžete zadarmo vziať 2. kus malej príručnej batožiny (kabelka, notebook, nákupná taška z letiska). Ak vaša hlavná príručná batožina nebude spĺňať maximálne rozmery/hmotnosť, za jej prepravu v batožinovom priestore zaplatíte 50 EUR.

Foto: Letisko M. R. Štefánika


LACNÉ LETENKY TERAZ CEZ BOOKING.COM

Články autora:

(ne)Prekvapivo milujem cestovanie, predovšetkým lietanie, lietadlá akéhokoľvek druhu a kvalitné hotely. Pracujem ako prekladateľ, no baví ma aj online marketing a po večeroch si tu vypisujem články o cestovaní. Prajem hladké čítanie...;)

189 komentárov

 1. NikaOva

  Ahojte, prosím vás, vedeli by ste mi poradiť ohľadom batožiny v Ryanairi? Letím na pol roka do zahraničia a potrebujem väčší kufor. Predpokladala som, že si zakúpim navyše 40kg batožinu. Pri kúpe letenky s veľkosťou batožiny, ktorá by mi vyhovovala je tam uvedené „2ks s max.povolenou váhou spolu 40 kg – 70 € /na osobu“. Vyplýva z toho, že musím mať 2 kusy batožiny, ktoré nesmú mať dokopy viac ako 40 kg, alebo nebudú mať žiaden problém ak budem mať iba jeden kus batožiny do 40 kg? Zohráva teda počet kusov batožiny dôležitú úlohu alebo iba váha?

  • Mike

   Ahoj NikaOva, vo všeobecnosti platí, že letecké spoločnosti neprevážajú batožiny, ktorých hmotnosť presahuje 32 kg, takže nemôžeš mať 1 ks do 40 kg…mimochodom, ani si neviem dosť dobre predstaviť, ako by si sa s takouto batožinou presúvala po letisku :)

   „For health and safety reasons Ryanair does not accept for carriage any individual item exceeding 32 kilos or with combined dimensions of more than 81cms (height), 119cms (width) and 119cms (depth). This weight limit does not apply to mobility equipment.“

 2. Štefan

  Nemám zďaleka toľko nalietané ako Mikuláš, ale matematiku zato ešte celkom obstojne ovládam. Takže Ty Miki odporúčaš presah 2cm na kufri neriešiť. A čo potom, keď na letisku nevojde kufor do „sizera“ – rámu, kt. ohraničuje max. rozmery? Napr. ak je rozmer o 2 cm väčší na strane kde sú kolieska a kde je kufor vždy spevnený, tak do rámu určite nevojde.
  Čo potom poradíš?!

 3. Andrea

  Zdravím. Chcela by som sa opýtať, ak letím Ryneairom, či je kontrola prísna pri rozmeroch druhého kusu batožiny (požadované rozmery 35x20x20). Môj NB má rozmer 33×24 a ak ho mám dať do kabelky alebo nejakej tašky, bude to ešte viac. Môžem ho teda zobrať ako druhý kus príručnej batožiny alebo ho mám dať radšej do kufra 55x35x20? Ďakujem

  • DNG

   zauimala by ma tiez odpoved, letim zajtra a mam kabelku o velkosti 24×24, do inej doklady a papiere nevopcham.

  • Mike

   Priznám sa, že neviem, už dlhšie som s nimi neletel…ja osobne by som si ten notebook zobral ako druhu batožinu…

 4. Alexandra

  Dobrý deň, chcem sa spýtať, moje rozmery kufra sú 57x35x22, budú vadiť tie2 cm?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

ClaimCloud - Kompenzácia za zrušený let
CLAIMCLOUD - KOMPENZÁCIA ZA ZRUŠENÝ LET