CestopédiaLetecká doprava

RYANAIR: Nastupovanie do lietadla

Ak ste absolvovali check in na letisku alebo ste sa zacheckovali na internete, nič vám nebráni (okrem bezpečnostnej kontroly) nastúpiť do lietadla. Spoločnosť Ryanair má trochu odlišný postup pri nastupovaní do lietadla, než ostatné letecké spoločnosti. V tomto príspevku nájdete všetky informácie potrebné k bezpečnému absolvovaniu tzv. boardingu.

Jedinou prekážkou, ktorá by vám mohla zabrániť nastúpiť do lietadla, je bezpečnostná kontrola na letisku. Aby ste ju bezpečne a rýchlo zvládli, nezabudnite si vložiť všetky tekutiny a spreje (v nádobe s objemom menším alebo rovným 100 ml) do priehľadného uzatvárateľného vrecúška. To isté platí aj pre väčšinu drogérie, ako napríklad špirály, make up, voňavky, laky na nechty, deodoranty, gely/laky na vlasy, a pod. Ak máte so sebou niečo, čo patrí do vrecúška, pri bezpečnostnej kontrole vás na to upozornia. S tekutinami, ktoré sú v nádobe s objemom väčším ako 100 ml sa, bohužiaľ, budete musieť rozlúčiť. Nenoste pri sebe žiadne ostré predmety, benzínové (Zippo) zapaľovače, ani žiadne iné potenciálne nebezpečné predmety.

Zoznam predmetov, ktoré si so sebou nemôžete vziať na palubu/do lietadla

Pri nastupovaní do lietadla Ryanair sa pasažieri delia na tri skupiny. V záujme rýchlejšieho odletu lietadla žiadam všetkých pasažierov, aby toto delenie rešpektovali a nesnažili sa napríklad do lietadla dostať prednostne, pokým nemajú právo prednostného nastúpenia (Priority Boarding), alebo aby nestáli v rade pre pasažierov s právom prednostného nástupu.

Postup nastupovania do lietadla:

 1. Najprv nastupujú pasažieri, ktorí si na internete (5 €) alebo pri príchode na letisko (6 €) zakúpili právo prednostného nástupu do lietadla, ale tzv. Priority Boarding. Podmienkou je, aby sa dostavili minimálne 30 minút pred odletom lietadla. Títo pasažieri čakajú v rade označenom Priority.
 2. Potom nastupujú všetci ostatní pasažieri. Títo cestujúci čakajú v rade označenom Other Q.
 3. Ako poslední nastupujú telesne a zrakovo postihnutí pasažieri. Znie to divne, ale pre týchto pasažierov sú v lietadle rezervované miesta a určite sa im nastúpi ľahšie, keď sa nebudú musieť predierať cez ostatných pasažieroch.

Východ sa uzatvára 20 minút pred odletom lietadla!

Následne sa vydáte k lietadlu, a to buď pešo alebo letiskovým autobusom. Po vstupe na palubu lietadla vyhľadajte svoje sedadlo, odložte si príručnú batožinu a usaďte sa. V odkladacích priestoroch na palube lietadla je miesto na 90 kusov príručnej batožiny. Prepravu príručnej batožiny priamo na palube lietadla majú garantovanú iba pasažieri so službou Priority Boarding. Ak túto službu zaplatenú nemáte a vaša príručná batožina sa do odkladacích priestorov nezmestí, personál vám ju uloží do batožinového priestoru (bez príplatku).

Ak si chcete vyskúšať nastupovanie do lietadla na vlastnej koži, ponúkame vám možnosť online rezervácie leteniek.

Po nastúpení posledného pasažiera sa dvere lietadla uzatvoria, letušky a letušovia sa začnú pripravovať na tradičné bezpečnostné „divadielko“ a lietadlo sa pomaly uvedie do pohybu. V tom momente sa môžete oprieť, uvoľniť a začať si užívať let.

Foto: extra.ie


UŠETRITE PRI CESTOVANÍ VLAKOM VĎAKA TRAINLINE

Články autora:

(ne)Prekvapivo milujem cestovanie, predovšetkým lietanie, lietadlá akéhokoľvek druhu a kvalitné hotely. Pracujem ako prekladateľ, no baví ma aj online marketing a po večeroch si tu vypisujem články o cestovaní. Prajem hladké čítanie...;)

38 komentárov

 1. Rastislav

  Mam otazku som slovak a 13.5 mam letiet na ibizu ale obcanka toho uz dost zazila fakt dost budem mat s tym problem pri nastupe do lietadla?

  • Mike

   Ahoj Rasťo, ak je viditeľná fotka a údaje na občianke, tak by to hádam nemal byť problém.

 2. Zuzi

  Ahoj, prosim ta, da sa dokupit priority boarding, ked uz mam kupenu letenku? Letim 30.10.

  • Mike

   Ahoj Zuzi, samozrejme, stačí si kliknúť na My Bookings, prihlásiť sa alebo zadať požadované identifikačné údaje a potom kliknúť na Manage Booking. Tam by sa ti už mala zobraziť možnosť dokúpiť si Priority Boarding (tým pádom získať aj možnosť vziať si 2 kusy príručnej batožiny so sebou na palubu).

 3. Ivet

  Ahoj Mike! Mňa teda zaujala informácia ohľadne miesta u Ryanair,vraj ich automaticky neprideľuje … ja som s nimi letela už 5 krát a vždy som mala na bookovanej letenke vygenerované miesto automaticky,tak teda ako je to..? A po 2.) Ak letím s kamarátom a chcem aby sme sedeli vedľa seba ako mám postupovať pri bookovaní? Vďaka! :)

  • Mike

   Ahoj Ivet, problém je v článku…keď som ho písal, tak si ľudia sadali, kam chceli…musím to aktualizovať. Čo sa týka tvojej druhej otázky, ak chceš sedieť s kamarátom vedľa seba, musíte si priplatiť a rezervovať miesta. Inak vás Ryanair rozsadí (ak ste na jednej rezervácii), keďže, ako som čítal, na to majú špeciálny software :)

   Update: Článok je aktualizovaný, ďakujem za podnet ;)

 4. Pingback: 10 najčastejších chýb pred odletom na dovolenku | | Cestujeme po svete

 5. Anna Klimčíková

  Pekný deň,
  koncom mesiaca apríl 2017 budem cestovať do Írska za synom.
  Budem cestovať na OP, som dôchodkyňa, mám 71 rokov, OP bol vydaný 11.3.2009
  nie je však na ňom uvedený dátum platnosti, dôchodcom tento dátum už
  neuvádzajú, OP platí do neurčita.
  Pri online check-in potrebujem zadať dátum platnosti OP. Čo mám tam uviesť
  nebudem mať problém pri cestovaní spoločnosťou RYANAIR do Írska tam a späť ?
  Ako mám postupovať ?
  Ďakujem
  Klimčíková

  • Mike

   Dobrý deň Anka, ospravedlňujem sa ze neskoršiu reakciu. Zisťoval som informácie na internete a v podstate existujú 2 možnosti: a) ako preukaz totožnosti použijete cestovný pas alebo b) pri check-ine zadáte vymyslený dátum platnosti (napr. deň po návrate). Takto písali na rôznych fórach s tým, že im to poradil samotný Ryanair a tu je aj odkaz na oficiálny Tweet od Ryanair, kde to radia.

 6. sima

  Dobrý den! Letime prvy krat a mojavdcera je po operácii zlomenej ruky a ma,na trvalo kovove casti v ruke. Mam len röntgenový snimok. Chcem sa spytat ci to bude stacit ako doklad pri kontrole na letisku. Ďakujem velmi pekne.

 7. Kristína zubajová

  Chcem sa opýtať letim do dublinu amam 17 rokov co potrebujem pre odlet aby som predisla zbytočným problémom pretože letim sama.. idem na obciansky preukaz idem na pár dni

  • Mike

   Ahoj Kristína, ak letíš Ryanairom, je to v pohode…pre nich sú „unaccompanied minors“ deti do 16 rokov.

 8. Renáta

  Ahoj. Môžem sa check-in aj na viackrát? – sme 8 cestujúci ale nemám pri sebe všetky pasy naraz…

 9. iveta

  ahoj.potrebujem nieco surne vediet. chcem si zabookovat letenku cez ryanair musim si k tomu doplatit aj ich poistenie (18€ za tu hodinku letu mi pride vela) alebo mozem ist aj bez ich poistenia?? a musim si potom ja riesit v nejakej poistovni poistenie na jeden den alebo ako to je?! DAKUJEM

  • Mike

   Ahoj Iveta, ich poistenie určite nepotrebuješ, ja som si ho zatiaľ nikdy nekúpil…čo sa týka cestovného poistenia, je to čisto tvoja voľba…ja si väčšinou kupujem cez Union.

 10. Peter

  Dobrý deň.
  Chcem sa spýtať ako je to z miestami na sedenie v lietadle spoločnosti RYANAIR. Všimol som si že na letenke nie je nič také uvedené.
  Ďakujem za odpoveď

 11. Patrik

  Ahoj. Možno blbá otázka, ale predsa, keďže letím prvý krát. Do lietadla sa po vstupe do svojej gate ide cez nejaký povedzme tunel? Alebo sa vychádza z budovy a prechádza sa pešo až k konkrétnemu lietadlu? Trocha aby som bol v obraze za to sa to aj pýtam, možno je to nepodstatné, ale rád poznám detaily. :)

  • Mike

   Záleží od letiska Patrik a leteckej spoločnosťi. Napríklad čo viem, tak Ryanair si nikdy neobjednáva tunel na letisku, aby ušetril. Preto sa k lietadlám Ryanair väčšinou chodí pešo, nanajvýš autobusom…Na väčších letiskách a najmä pri klasických leteckých spoločnostiach ale určite pôjdeš cez tunel.

 12. Stano

  Ahojte mám problém .Zadal som nationality Slovak Republic a na boarding pass mám Ceske čo mám robiť? Letím v stredu ráno. Volal som do spoločnosti, u ktorej som zaplatil letenku. Sľúbili pomoc, ale zatiaľ nič. Letím aj s manželkou a keď tlačím letenky cez prehliadač Google chrome tak je národnosť slovenská, ale manželka má v priezvisku namiesto koncovky KÁ koncovku KY. Keď tlačím cez explorer, tak národnosť je česká, ale priezvisko manželky je správne. Mám teda dvojaké letenky, ale na každej je iná chyba. Za pomoc ďakujem.

  • Martin

   čau Stano … Mám ten istý problém, namiesto slovenskej národnosti som zadal českú. Ako si dopadol ?? Pustia ma ??

 13. Jeane

  Chcela by som sa opýtať ako to funguje z drogériou :) viem že v príručnej taške by nemala byť žiadna tekutina keď má viac ako 100ml..ale keď mám v kufri napr..šampón, tel.mlieko, odličovacie mlieko atď..to už nevadí???
  to platí len v príručnej taške???
  Ďakujem pekne :)

  • Mike

   Áno Jeane, toto obmedzenie do 100 ml sa vzťahuje iba na kozmetiku (tekutiny) v príručnej batožine. V kufri môžeš mať (takmer) čokoľvek.

 14. Betka

  Ahoj, píšeš, že máš toho dosť nalietané, tak sa spýtam asi trošku divnú otázku :D zažil si už niekedy, že by nejakého cestujúceho chytila v lietadle panika ? pýtam sa zato, lebo chcela by som ísť v lete brigádovať do Írska, no mojím problémom je klaustrofóbia a kvôli tomu som si ešte stále ani nezabookovala letenku. Ešte som nikdy neletela, šla by som sama a už sa vidím, ako ma tam chytí panika, že nemôžem odtiaľ ujsť (ja viem, že pre ľudí, ktorí touto fóbiou netrpia, to môže byť nepochopiteľné :)) takže keby som tam začala šalieť, tak ukľudnil by ma nejak letecký personál ? :D ďakujem za odpoveď :)

  • Mike

   Osobne som to nezažil, ale v každom prípade je to legitímna otázka…:) Lietadlo nie je úplne stiesnený priestor, ale ak u teba hrozí panika aj z toho, že odtiaľ nemôžeš ujsť, potom to môže byť problém. Predpokladám však, že posádka je na takéto situácie trénovaná, otázne je, nakoľko vážna tvoja fóbia je…možno by som to poriešil nejakými miernymi práškami na spanie, aby si to prespala? :)

   • Betka

    No, tiež ma napadlo, že dať si do seba nejaké „oblbováky“, aby som po nástupe do lietadla hneď zaspala a (snáď) sa aj prebudila na mieste :)) a ešte som sa chcela spýtať, že môže sa MP3 počúvať v lietadle ? či kvôli stúpaniu a klesaniu nemôžu byť slúchadlá v ušiach ? ďakujem :)

 15. Beata Pőtheová

  Dobrý deň

  Dobrý, chcem sa opýtať, prvý krát letím do Londýna spoločnosťou RYANAIR,ako vytlacit letenku ,letenka je vyplatena a mam i rezervacny kod. Tlačí až po check in alebo hned po rezervacií.Aký doklad vlastne musím zobrať na letisko aby som mohla odletiet bez problémov.ďakujem

  • Mike

   Beata, pred odletom sa musíš zaregistrovať cez internet na svoj let. Na konci tohto procesu si vytlačíš palubnú vstupenku, s ktorou potom ideš na letisko. Čo sa týka dokladov, väčšinou si vystačíš s občianskym preukazom, záleží to však aj od toho, číslo ktorého dokladu uvedieš pri checkine.

   Možno ti pomôže tento článok (nie je však úplne aktuálny):

   https://www.cestujemeposvete.sk/2008/02/ryanair-sluzba-checkn-go/

 16. Monika

  Ahoj, moj syn cestoval z Girony do Budapesti pre cca mesiacom, mal kufor ktory splnal rozmery, uz sme s nim cez tuto spolocnost leteli velakrat. Slecna na Spanielskom letisku mala asi zly den. Strcila kufor do toho ich zariadenia na zistovanie spravnosti rozmeru batoziny. Kufor sa tam zmestil, len pretrcala rucka na jednej strane cca 1cm. Aj to bolo zapricinene, ze nozicka kufra zostala na tej jednej strane zachytena o spodok zariadenia. Slecna na letisku bola nekompromisna a naparila mu 50 EUR priplatok (tolko nestal ani ten kufor). Ako sa branit (horsie ze mame jazykovu barieru)? Ja som mu povedala, ze mal pred nou odlomit rucku z kufra a nechat jej ju tam…

  • Mike

   Fúúúha, tak to je poriadna šupa…ťažko sa asi brániť, na jednej strane majú jasne napísané rozmery, na strane druhej je smiešne, ak pasažierov nechajú platiť toľko peňazí pre 1 centimeter…to je vážne trápne…

 17. Pavol Vehec

  Chcem sa opytat. Co mam robit, ak mi na chec-in, na palubnej vstupenke dcery, ktora ma dva roky je narodnost: Ceska republika a na mojej s manzelkou je narosnost: Slovensko. Bude to problem pri odlete? Ona je totiz narodnosti slovenskej.

  • Mike

   Podľa mňa to nebude problém uhrať na omyl pri online check-ine, v každom prípade ale vaša dcérka už potrebuje vlastný pas…

 18. Iveta Rendková

  Dobrý, chcem sa opýtať, prvý krát letím do Londýna spoločnosťou RYANAIR a neviem, či do príručnej batožiny si môžem zobrať slaninu, klobásy a sladkosti….nie je to pre mňa, ale pre domácich, ktorí ma pozvali na návštevu a toto by radi dostali ako pozornosť. Ďakujem krásne :-) za odpoveď. Letím 14.10. 2011

 19. Michal

  Dík za odpoveď…Objednať sa to dá keď robím online checkin alebo pri kúpe leteniek?? Možno blbé otázky ale letím prvý krát..

  • Mike

   Michal, Priority Boarding si môžeš kúpiť buď počas rezervácie alebo aj neskôr, a to najneskôr 4 hodiny pred odletom na internete v sekcii Manage My Booking, resp. na letisku do 40 minút pred odletom…v tom prípade ale zaplatíš ten vyšší poplatok…dúfam, že som pomohol…

 20. Michal

  Dobrý, chcem s aopýtať ako je to s nastupovaním.. keď nemám abtožinu (iba príručnú) a využil som online checkin tak mám práve porednostného nástupu? či si musím ešte priplatiť..?

  • Mike

   Ahoj Michal, v prvom rade sa ti ospravedlňujem za neaktuálnosť tohto článku. Ako si môžeš všimnúť pod nadpisom, napísal som ho ešte v roku 2008, keď v Ryanairi platili trochu odlišné pravidlá. Podľa aktuálnych pravidiel je Priority Boarding, resp. právo prednostného nástupu do lietadla, platenou službou (pre max. 90 cestujúcich v lietadle). Ak si ju objednáš online, zaplatíš 5 €. Pri objednávke na letisku ťa skorší vstup na palubu lietadla vyjde na 6 €. Idem updatnúť článok…;)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.


UŠETRITE PRI CESTOVANÍ VLAKOM VĎAKA TRAINLINE