Tlačové správy

TS: Slováci objavujú Slovensko

Poskytovatelia služieb v cestovnom ruchu zaznamenávajú počas tohtoročnej letnej turistickej sezóny zvýšený záujem domácich turistov o dovolenku na Slovensku. Zatiaľ čo vplyvom hospodárskej krízy zahraničných návštevníkov, najmä tých z okolitých krajín (Česko, Poľsko, Maďarsko) ubudlo, sezónu zachraňujú domáci dovolenkári.

„Slováci začínajú konečne objavovať vlastnú krajinu, ktorá často ponúka silnejšie pozitívne zážitky ako pri návšteve zahraničia. SACR v tomto roku vsadilo na intenzívnejšiu podporu domáceho cestovného ruchu, čo sa ukázalo ako správna voľba.“ uviedla generálna riaditeľka Slovenskej agentúry pre cestovný ruch (SACR) Svetlana Gavorová.

Oslovených odborníkov z branže cestovného ruchu zvýšený záujem Slovákov o dovolenku na Slovensku potešil, zároveň však dúfajú, že to nie je len vplyvom súčasnej hospodárskej krízy, ale že tento trend vydrží aj po jej skončení. „K tomu však musí štát vytvoriť vhodné podmienky či už formou rekreačných šekov alebo odpočtom z daňového základu a taktiež vhodnou reklamou a propagáciou krajiny. Podnikatelia zase na druhej strane musia pre návštevníkov vytvárať zaujímavú ponuku služieb za akceptovateľnú cenu,“ poznamenal generálny sekretár Zväzu hotelov a reštaurácií SR (ZHR SR) Pavol Kašuba.

Prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) Tomáš Hasala si myslí, že na trend zvýšeného záujmu Slovákov dovolenkovať doma je potrebné jednoznačne nadviazať, a to vzhľadom na konkurenciu pobytov pri mori ako aj atraktívnych ponúk z okolitých krajín, najmä Maďarska a Rakúska. Slovensko má podľa neho v oblasti cestovného ruchu čo ponúknuť, takže s postupným približovaním životnej úrovne k západoeurópskej očakáva aj výraznejšie zvyšovanie príjmov z domáceho cestovného ruchu.

„Podnikatelia sa vplyvom krízy konečne zobudili a začali chápať potrebu marketingu, cenových zliav, ponuky balíčkov služieb a spolupráce medzi sebou. K vyššej návštevnosti v tomto roku určite prispieva aj kampaň SACR podporujúca domáci turizmus, série článkov o turistickom potenciáli jednotlivých regiónov v denníkoch i rozhlasové relácie o krásach našej vlasti,“ konštatoval generálny riaditeľ sekcie turizmu MHSR Gabriel Kuliffay.

Profesionáli z oblasti cestovného ruchu dali Slovákom aj niekoľko tipov, ako tráviť dovolenku na Slovensku. Podľa generálnej riaditeľky SACR by si mali Slováci pri plánovaní letnej dovolenky vyhradiť minimálne jeden týždeň dovolenky na Slovensku. „Nikdy sa mi nepáčilo konštatovanie, že Slováci nepoznajú vlastnú krajinu,“ podotkla.

„Odporúčam dovolenkárom dopriať si do roka aj niekoľko krátkodobých pobytov za poznaním zaujímavostí, atrakcií a pamätihodností nášho krásneho Slovenska. Rodičia by mali svojim ratolestiam poukazovať čo najväčší kus Slovenska,“ uviedol 1. viceprezident SACKA, Stanislav Macko.

„Moje čerstvé, tohtoročné skúsenosti z potuliek po Vysokých a Nízkych Tatrách sú tie najlepšie, stretával som v zariadeniach cestovného ruchu ľudí milých, usmiatych a ochotných. Nadobudol som dojem, že si všetci spoločne uvedomujeme čo si služby v cestovnom ruchu žiadajú,“ dodal.

Pavol Kašuba zo ZHR SR by Slovákom odporučil lepšie poznať svoju krajinu. V mnohých prípadoch podľa neho poznajú Česi naše hory lepšie ako Slováci. „Každoročne absolvujem jeden víkend v slovenských horách a keď je pekné počasie, tak nepoznám krajší pocit ako pozerať sa z kopcov do údolí.“

Všetci oslovení odborníci z branže cestovného ruchu sa zhodli, že služby v cestovnom ruchu na Slovensku sa stále zlepšujú, aj keď existujú výnimky, respektíve by tempo rastu kvality služieb mohlo byť rýchlejšie. „Nestačí mať len pekný hotel, penzión či aquapark. Kým pracovníci v turizme nepochopia, že slúžiť iným ľuďom je radosť a nie len povinnosť, za ktorú som platený, že bez úsmevu nie je pohoda, nebudeme mať viac spokojných návštevníkov. Neklaňajme sa len zahraničnému turistovi, domáci je pre nás aspoň taký dôležitý, naviac k nám môže zavítať častejšie, napríklad na predĺžený víkend. Aj cudzinec sa zvykne objaviť už len tam, kde to dobre funguje aj pre domáceho turistu,“ uzavrel Gabriel Kuliffay z Ministerstva hospodárstva SR.

Zdroj: Slováci objavujú Slovensko

V článku bola použitá fotografia zo stránky www.slovakia.travel.


LACNÉ LETENKY TERAZ CEZ BOOKING.COM

Články autora:

(ne)Prekvapivo milujem cestovanie, predovšetkým lietanie, lietadlá akéhokoľvek druhu a kvalitné hotely. Pracujem ako prekladateľ, no baví ma aj online marketing a po večeroch si tu vypisujem články o cestovaní. Prajem hladké čítanie...;)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.


UŠETRITE PRI CESTOVANÍ VLAKOM VĎAKA TRAINLINE