Cestujeme po sveteTestujeme

Letná dovolenka v karavane

Tohtoročnú dovolenku sme sa rozhodli stráviť spolu s celou rodinou v karavane. Pôvodná myšlienka – výlet do Francúzska na Tour de France 2017, plánovaný ako darček k 60. narodeninám mojej mamy, nám (našťastie) nevyšla, namiesto toho sme však strávili skvelý týždeň v Camping Village Mediterraneo na polostrove Cavallino na severe Talianska.

Na základe pozitívnych referencií od známych sme sa pri prenájme karavanov obrátili na spoločnosť Karavantrip. Tomáš a Martin prenajímajú v podstate svoje vlastné karavany, na ktorých so svojimi rodinami chodia na dovolenky a výlety, čo nám dávalo nádej, že autá budú v dobrom stave a vhodne vybavené. Aj sa nám to potvrdilo.

Oba karavany, v ktorých sme absolvovali dovolenku v Taliansku, boli vyrobené v roku 2016 a poskytovali komplet pohodlie. Išlo o modely McLouis Glamys 26G postavené na báze Fiat Ducato s 2,3-litrovým dieslovým motorom o výkone 148 koní. Čísla sú to pekné, no treba si uvedomiť, že pri celkovej hmotnosti karavanu a odpore vzduchu, ktorý auto počas jazdy má, je optimálna cestovná rýchlosť niekde okolo 100 km/h. Na to nesmiete zabúdať najmä na diaľnici pri predbiehaní. Ďalší dôležitý rozdiel oproti osobnému autu je výška vozidla – karavan má celkovú výšku 3,2 metra, preto najmä pri rôznych podjazdoch treba sledovať cedule informujúce o maximálnej výške. Na všetko sme si však veľmi rýchlo zvykli a karavan sa nám šoféroval veľmi príjemne.

Ako som už spomínal, karavany od Karavantrip mali bohatú výbavu, ktorá okrem technického a povinného vybavenia (elektrické káble vrátane 20-metrového predlžovacieho kábla, vodná hadica, základné náradie, reflexné vesty, vyrovnávacie kliny, atď.) zahŕňala aj kompletné kuchynské vybavenie, skladací kempingový stôl so 4 stoličkami a malým príručným stolíkom, koberec pred karavan, vysúvaciu markízu, špeciálnu kempingovú navigáciu a množstvo praktických drobností (odpadkový kôš, metla, metlička a lopatka, sušiak na bielizeň a podobne). Každý z karavanov mal tiež zadný nosič na 4 bicykle, plynovú fľašu (plus 1 do zásoby) a diaľničnú známku na Slovensko a Rakúsko.

Za príplatok si môžete prenajať prenosný gril, posteľnú bielizeň (štandardom sú iba plachty, my sme si ale paplóny a vankúše vzali vlastné) alebo satelitnú TV (iba v jednom z karavanov; objednali sme si, ale podľa mňa úplne zbytočne :-).

Karavan McLouis Glamys 26G poskytuje miesto na spanie pre 6 osôb (ležovisko 140×220 cm v zadnej časti, ležovisko 160×220 cm nad šoférskou kabínou a lôžko 125×181 cm, ktoré vznikne úpravou jedálenskeho stola), po osobnej skúsenosti si však dovolím tvrdiť, že 4-členná posádka je asi ideálna (my sme boli v každom aute piati, ale z toho 3 dospelí + 2 deti, resp. 2 dospelí + 3 deti). Priestorovo to samozrejme nie je žiadna výhra, ale po úvodnom zosúladení sme fungovali myslím si úplne v pohode. Za spomenutie určite stoja postele, ktoré boli až prekvapivo pohodlné. Zo začiatku si najmä pri spaní človek musí zvyknúť na mierne húpanie karavanu (napr. pri pretáčaní sa v posteli) pripomínajúce loď, ja osobne som s tým ale veľký problém nemal.

Súčasťou karavanu je kúpeľňa, v ktorej máte k dispozícii sprchovací kút, umývadlo a WC (chemické). Karavan má 120-litrovú nádrž na vodu, ktorá sa používa tak v kúpeľni, ako aj v kuchynke. Auto si samozrejme dokáže pripravovať aj teplú vodu, takže komfort je zaručený. Napriek tomu nám chalani z Karavantrip odporučili, aby sme sprchu aj WC používali čo najmenej a radšej využívali sociálne zariadenia v kempe – to sme aj robili a určite je to oveľa pohodlnejšie. Pri deťoch a ich častokrát nepredvídateľných biologických potrebách je však dobre vedieť, že nemusíte s nimi v strede noci utekať na kempový záchod (cikanie pri najbližšom strome v kempe rozhodne neodporúčam, nie je to veľmi žiadúce, susedia v kempoch to neradi vidia, a to z pochopiteľných dôvodov).

Kuchynka v karavane je myslím si dostatočne veľká na to, aby poslúžila počas vašej dovolenky. Okrem drezu a plynového sporáku s 3 horákmi v nej máte k dispozícii aj chladničku (objem 150 l) s malou mrazničkou. Chladnička dokáže fungovať na tri rôzne zdroje: batériu (využíva sa najmä počas cesty), elektrická prípojka (keď ste v kempe napojení na elektrinu) alebo na plyn (keď auto stojí, no nie ste pripojení na elektrinu). Napájací zdroj sa prepína manuálne, na to netreba zabúdať. Súčasťou kuchynky je samozrejme niekoľko skriniek a zásuviek s kompletným kuchynským vybavením. Chalani z Karavantripu nám poradili, aby sme si vzali väčší lavór (malý je súčasťou vybavenia) na prenášanie špinavého riadu do umyvárky…vzali sme si, no keďže sme počas pobytu v kempe moc nevarili, ani sme ho nevyužili.

Výhoda cestovania v karavane je, že máte nadštandardne veľa miesta na batožinu. Pokiaľ ide o oblečenie, zabudnite na cestovné tašky a „vybaľte“ sa rovno do skriniek v karavane. To isté platí o potravinách. Po vybalení oblečenia a potravín priamo do skriniek karavanu zistíte, že máte ešte k dispozícii celú „garáž“ v zadnej časti auta s objemom približne 3500 litrov. Časť garáže síce zaberá kempingové sedenie a príslušenstvo, aj ták vám však zostáva množstvo priestoru na uskladnenie vecí. My sme garáž použili na uskladnenie nápojov, detského bicykla, plážových potrieb, detských hračiek, atď. Cestou späť sme si v garáži dokonca priviezli relatívne odrastený olivovník :D

Ak by som to mal zhrnúť, prvotná skúsenosť s cestovaním v karavane bola mimoriadne pozitívna. Karavan vám počas dovolenky v kempe poskytne vyššiu úroveň pohodlia ako stan, pri road tripoch s mnohými zastávkami zasa predstavuje (vzhľadom na kapacitu 6 osôb) veľmi ekonomický spôsob cestovania. Ak sa rozhodnete pre dovolenku v karavane, jednoznačne vám odporúčam obrátiť sa na spoločnosť Karavantrip, kde nájdete kvalitné moderné autá a skúsených nadšencov, ktorí vás zasvätia do tajov karavaningu a zaručia hladký priebeh vašej dovolenky (aspoň čo sa dopravného prostriedku týka ;-).

Zopár fotiek našich karavanov:

Fotografie karavanu McLouis Glamys 26G zo stránky Karavantrip:

ClaimCloud - Kompenzácia za zrušený let
CLAIMCLOUD - KOMPENZÁCIA ZA ZRUŠENÝ LET

Články autora:

(ne)Prekvapivo milujem cestovanie, predovšetkým lietanie, lietadlá akéhokoľvek druhu a kvalitné hotely. Pracujem ako prekladateľ, no baví ma aj online marketing a po večeroch si tu vypisujem články o cestovaní. Prajem hladké čítanie...;)

2 komentáre

  1. Peter

    Kemping Meditteraneo poznáme, navštevujeme ho pravidelne s vnúčatami už 4 roky. Tento rok (začiatok Augusta 2017) sme tam zažili skoro hurikán, ktorý tam urobil hotovú spúšť. Bolo to skutočne akčné a pre veľa ľudí bohužiaľ aj tragické. Našťastie nikdo nezahynul. Obrovské stromy padali ako zápalky.

    • Mike

      Wow, o tom som ani nepočul…:-o našiel som si nejaké videá, vyzeralo to tam skutočne drsne…našťastie zostalo „iba“ pri zraneniach a škodách na majetku…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.


CESTUJTE VLAKOM PO CELEJ EURÓPE ZA NAJLEPŠIE CENY