CestopédiaLetecká doprava

Bezpečnostná kontrola na letisku

bezpecnostna-kontrola-letisko

Bezpečnostná kontrola na letisku sa často stáva terčom neoprávnenej kritiky. Áno, môže nás zdržať na ceste za vytúženou dovolenkou alebo ohroziť naše obchodné stretnutie niekde v Paríži či Londýne, jej primárna úloha však zostáva nespochybniteľná – zaručiť bezpečný let a pohyb po letisku nielen nám, cestovateľom, ale celému pozemnému i palubnému personálu. Aby ste sa teda mohli na bezpečnostnú kontrolu dobre pripraviť, rozhodli sme sa spísať naše (relatívne bohaté) skúsenosti a tipy od ostrieľaných cestovateľov.

Bezpečnostná, alebo aj detekčná, kontrola zvyčajne začína kontrolou palubnej vstupenky. Na niektorých letiskách ju môžete ukazovať pracovníkovi letiska, na veľkých letiskách v Európe a vo svete sú už oveľa bežnejšie automatické skenovacie turnikety. Každá palubná vstupenka (či už vytlačená z internetu alebo tá, ktorú dostanete pri registrácii na letisku) obsahuje špeciálny čiarový alebo QR kód, ktorý priložíte na snímacie sklo turniketu a ten vás pustí do priestoru určeného na bezpečnostnú kontrolu.

Príprava na bezpečnostnú kontrolu

Základnou úlohou bezpečnostnej kontroly na letisku je rozpoznať prítomnosť zbraní, nepovolených predmetov, či dokonca výbušnín v batožine alebo oblečení cestujúcich. Na zisťovanie sa používa röntgenové zariadenie (batožina) alebo skener (osoby). Ak chcete kontrolu absolvovať rýchlo a bezproblémovo, dôležité je sa na ňu správne „pripraviť“:

  • Ak máte so sebou nápoje s objemom väčším ako 100 ml, vypite ich a obal odhoďte do odpadových košov na to určených.
  • Do pripravenej prepravky vyložte všetko kovové, čo by mohlo rozozvučať skener, prípadne veci, čo držíte v ruke (peňaženka, kľúče, mobil, mince, hodinky, prstene, opasok, zapaľovač, náramok, kniha, noviny, jedlo, atď.). Taktiež sem odložte kabelku, ľadvinku alebo inú tašku, ktorú máte so sebou.
  • Do tej istej prepravky môžete odložiť aj vrchné časti oblečenia (kabát, vetrovka, šál, čiapka) a tekutiny uložené v priehľadnom sáčku. Vyzliekate sa až po sveter, resp. košeľu, tzn. že odkladáte aj sako. Na niektorých letiskách od vás môžu požadovať, aby ste oblečenie vložili do novej prepravky.
  • Z príručnej batožiny vyberte počítač a iné elektronické zariadenia a vložte ich do samostatnej prepravky (nabíjačky môžete nechať v kufri/taške).
  • Do poslednej prepravky vložte samotnú príručnú batožinu.

Následne prejdite k skeneru a počkajte, kým vás bezpečnostný personál vyzve, aby ste prešli. Pri klasických „rámových“ skeneroch nimi treba len prejsť, pri moderných „telesných“ skeneroch do nich treba vojsť, postaviť sa na značky a vztýčiť ruky spojené v dlane. Ak skener „zapípa“, bezpečnostný personál vás podrobí prehliadke ručným skenerom. Vtedy sa treba postaviť do určeného priestoru a upažiť ruky. Pracovník letiska vás zároveň môže požiadať, aby ste si vyzuli topánky, ktoré následne nechá skontrolovať röntgenovým zariadením.

bezpecnostna-kontrola-letisko-bts

Ak vaša príruční batožina vzbudí podozrenie, bezpečnostný personál ju vezme stranou a skontroluje jej vnútro aj vonkajšok pomocou špeciálnych testovacích pásikov na prítomnosť výbušných látok. Od 1. septembra 2015 platia rozšírené bezpečnostné predpisy Európskej komisie týkajúce sa detekcie výbušnín. V rámci týchto predpisov sa na letisku vykonávajú náhodné kontroly pomocou zariadení na stopovú detekciu výbušnín.

Zdravotné obmedzenia a bezpečnostná kontrola

Ak máte voperovaný kardiostimulátor, určite o tom informujte bezpečnostný personál, keďže v takom prípade nemôžete prechádzať rámovým skenerom, ale budete sa musieť podrobiť ručnej prehliadke. Ak máte v tele implantát (umelý bedrový kĺb, kolennú náhradu a podobne), po prechode skenerom sa taktiež podrobíte ručnej prehliadke.

Tehotenstvo a bezpečnostná kontrola

Aj keď prechod skenerom nemá žiadne vedľajšie účinky na zdravie cestujúcich, tehotné ženy môžu v prípade akýchkoľvek pochybností požiadať, aby nemuseli prechádzať skenerom a podrobili sa podrobnej ručnej prehliadke.

Články autora:

(ne)Prekvapivo milujem cestovanie, predovšetkým lietanie, lietadlá akéhokoľvek druhu a kvalitné hotely. Pracujem ako prekladateľ, no baví ma aj online marketing a po večeroch si tu vypisujem články o cestovaní. Prajem hladké čítanie...;)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


KÚPTE SI TÚTO SKVELÚ KNIŽKU NA MARTINUS.SK